AYDINLATMALARDAKİ KELVİN DEĞERİ NEDİR?

Aydınlatmalardaki Kelvin Değeri Nedir?

Kelvin, belirli bir ışık kaynağının tonunu tanımlamak için kullanılan bir ölçü birimidir. Bu, ışık kaynağının ısı çıkışıyla değil, ışık çıkışının rengi ile ilişkilidir. Işık kaynağının Kelvin değeri ne kadar yüksek olursa, ışığın renk çıkışı gerçek güneş ışığına o kadar yakın olacaktır.

Ölçekte 3500K veya daha düşük bir değere sahip ampullerin amber rengi olacaktır. 3500K-4100K aralığındaki ampuller beyaz renkte olacaktır. 4200K + aralığındaki ampuller, güneş ışığından daha fazla veya daha fazla mavi renk tonuna sahip olmaya eğilimlidir. Çoğu modern HID lamba sistemi, mavimsi bir renk tonuna sahiptir, çünkü bunlar, skalanın üst ucunda çalışırlar.Günümüzün yüksek teknoloji ürünü ampulleri, ampulü kaplayan ince cam kristalin bileşimini ve malzemelerini değiştirerek Kelvin değerini değiştiriyor. 

Farklı Koşullarda farklı Kelvin Değerleri Daha iyi çalışır. Örneğin Kelvin değeri ne kadar yüksek olursa, daha görünür olan ışık sürücüye geri yansır ve geceleri görünürlüğü artırır. Bu yüzden araçlarda son zamanlarda daha sık gördüğümüz beyaz tonlarındaki far aydınlatmaları daha kullanışlıdır ve daha güvenli bir sürüş sağlar.

Alt, sarı Kelvin aralığında bir çıkışa sahip ampuller, nesneleri vurgulamak ve kontrastı artırmak için en iyi sis, kar veya yağmur koşullarında çalışır. Bu ampullerin ışık çıkışı, görünür ışık spektrumunun çok daha uzun bir dalga boyundan oluşur. Spektrumun tüm renklerinden oluşan beyaz ışık, sis damlacıklarından, yağmur damlacıklarından ve kardan farklı şekilde  dağılma eğilimi gösterir, bu da bulanık, beyaz dışa ya da dağılma etkisine neden olur

Aydınlatmayı planladığınız mekanların hangi amaca hizmet edeceğine göre aşağıdaki değerleri baz alabilirsiniz;

  • 2000 K’dan az: mum ışığınındada karşılaştığımız renk skalasıdır; Loş ışıklı, düşük aydınlatmalı mekanlar için ideal bir renk aralığıdır.
  • 2000K-3000K: oturma odaları, yemek odaları, yatak odaları ve açık alanlar için en iyi aralıktır. Nesneleri daha sıcak hissetmemizi sağlar.
  • 3100K-4500K: parlak bir miktar beyaz ışık verir; Hedef aydınlatmasının gerekli olduğu mutfaklar, ofisler, çalışma alanları ve büfeler için en iyisidir.
  • 4600K-6500K: gün ışığına benzer şekilde parlak mavi-beyaz ışık verir; Çok parlak aydınlatmanın gerekli olduğu görüntüleme alanları ve çalışma ortamları için en iyisi.
  • 6500K ve üstü: genellikle ticari yerlerde kullanılır, mavimsi bir renk tonu verir.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT