FSMVU BETON KARO SERGİSİ

Öğr. Gör. İç Mimar Hayri Atak tarafından yürütülen 2018/2019 Bahar Dönemi’nde ‘Modlaj’ seçmeli dersi kapsamında 23 öğrencinin karo tasarımları prototipleri üretildi ve 26 Nisan 2019 Cuma Günü Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Haliç Kampüsü’nde sergiye açıldı.

Öğrencilerin ilk aşamada eskiz çalışmalarıyla tasarladıkları karolar daha sonra dijital ortama taşındı. Dijital ortamda gerekli ölçülendirmeleri ve detaylandırmaları yapılan karo tasarımları 3D yazıcılar tarafından 1:1 ölçek ile basıldı. 3D baskıların yüzey iyileştirme işlemlerinden sonra silikon kalıp çıkarma sürecine geçildi. Sonrasında her bir öğrenci model hacmini ve dökülecek silikon hacmini hesaplayabilmek için dış kalıplarını oluşturdu ve ardından sıvı silikonların dökümünü gerçekleştirerek kalıplar kürleşmeye bırakıldı.

Kalıp oluşturma işleminde sonra, son süreç olan beton karo üretimine geçildi. Toz beton ve su karışımını kalıpları ile buluşturan öğrenciler, karo tasarımlarının seri üretimini beton ile hızlı bir şekilde gerçekleştirdi. Üretilen beton karolar, 70×100 cm lik bir ahşap sunta üzerine pafta düzeni oluşturularak yüzeyin %60 ını dolduracak biçimde yapıştırılıp sergilenmeye hazır hale getirildi.

Sergi paftalarının yanı sıra tasarım raporları da sunan öğrenciler,rapoların da tasarımlarının prototip üretimi ve kalıplama maliyetini, seri üretimde beton ile m² birim ağırlığı ve maliyeti gibi birçok aşamayı da detaylı bir şekilde hesapladı.

Tasarımların dijital ortama aktarılması, Dijital Üretim, 3d Yazıcı teknolojisi, Yüzey Tasarımı, Kalıp-Tasarım-Maliyet ilişkisi gibi birçok konunun kavratılması hedeflenen dersin sergisi 1 Temmuz 2019 Tarihine kadar Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Haliç Kampüsü’nde gerçekleşecektir.

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT