BİR KAFE AÇARKEN YAPILMASI GEREKEN İLK 10 ŞEY

Özellikle son 10 yıldır ülkemizde de Kahve tüketimi ciddi oranda artış gösterdi ve bununla beraber kafe ve kahve dükkanı kültürleri de git gide artmaya başladı. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki önümüzdeki yıllarda kahve’ye olan talep daha da artacak ve popüler kültürün bir parçası haline gelmeye devam edecek..

Ama unutmayın ki, sektörde çok iyi finanse edilmiş bir rekabet ortamı var ve yanlış planlan birçok işletme malesef bu rekabet ortamında elenmek zorunda kalıyor. Hemen hemen her köşede karşılaşıyoruz artık. Bu sektörde başarının temelleri kararları doğru şekilde alma yeteneğinize dayanır. İşte bir kahve dükkanı açma temelleri için size 10 ip uçlu hızlı bir rehber…

1. Müşteriniz

Kahve dükkanınızın kapılarını açmadan çok önce, çekmek istediğiniz müşteri türünü sağlam bir şekilde araştırmanız gerekir. Yaptığınız her şey -(şirketinizi adlandırma ve menüyü tasarlama, bir yer seçme, hatta sosyal medya) hedef kitlenizden etkilenir. Bir iş kurmaya başladığınızda, her saniye nakittir sizler için. Hedef müşterinizi anlamak, tanıtım çalışmalarınızda ana hedef odaklı bir yaklaşım elde etmenizi sağlayarak pazarlama harcamalarınızı çok daha ekonomik, verimli ve etkili hale getirir. ‘Pazar araştırması’ terimi birçok girişimciyi korkutuyor, ancak ekonominin şu anki durumu göz önüne alındığında, atlamayı göze alamayacağınız çok önemli bir adım. Topluluğunuzun demografik yapısını anlayın ve bir kahve dükkanı açmadan önce ideal müşteri kitlenizi ve müşterinizin özelliklerini göz önünde bulundurun .

2. Eşsiz Fikir Yaratın

Artık hedef müşterinizin kim olduğunu anladığınıza göre, kafeteryanızın yerel rekabetten nasıl ayrılacağını düşünmenin zamanı geldi. Kafenizi farklı kılan nedir? Örneğin, açtığınız kahve dükkanı yoğun bir metropol bölgesinde bulunuyorsa, kahve dükkanı deneyiminizi hızlı pratik çözümler düşünmek iyi bir fikir olabilir. Bunu yapmanın bir yolu, müşterilerin sabah kahvelerini önceden sipariş etmelerini sağlayan bir telefon uygulaması tasarlayabilirsiniz. Sağlanan örnekte, işletmenizin değer önerisi “hareket halindeyken kahve dükkanı hizmeti” olacaktır. Bu düşünceyle, bu faydayı yaptığınız her şeyde müşterilerinize sunarak en iyi yanınızı öne çıkarabileceksiniz.

3. Yasal Çalışın ve Patent Alın

Kafenizin yasal yapısı, vergilendirilmesinden ve yönetilmesinden, fonlama seçeneklerine ve hatta kişisel sorumluluğunuza kadar her şeyi etkiler. Yeni kahve dükkanları için tipik iş yapıları, tek mülk sahipleri, ortaklıklar ve sınırlı sorumluluk şirketlerini içerir. Kahvehaneniz büyüdükçe, bir şirket kurmanız gerekli olabilir ve hatta patentinizide almayı gerektirebilir.Özellikle bir kahve dükkanı zinciri açmayı düşünüyorsanız veya işleri daha farklı boyutlara taşımak istiyorsanız, her adımınız tescilli ve yasal olmalı.

4. Adınız ve Markanız

Bir kahve dükkanı açmak genellikle gözden kaçırılan ve üzerinde pek düşünülmeyen şey;Marka isminiz ve Logonuz. İşletmenizin adı kimliğidir, markanızın bir parçasıdır. Doğru yapın ve hedef müşterilerinizin, mağazanızın neyle ilgili olduğunu anlayacakları şekilde isimlendirin.  Ayrıca adınızın benzersiz olduğundan ve başkalarının fikri mülkiyet haklarını ihlal etmediğinden emin olun. Örneğin, Starbachs sevimli olabilir, özellikle kahve dükkanı deneyiminizi klasik müzik temasıyla tasarladıysanız, ancak Starbucks’ın yasal ekibi yani avukatları ile karşılaşmanız çok uzun sürmeyecektir.

5. Size Özel Menü

Tebrikler! Net bir hedef kitle, benzersiz bir değer önerisi ve kahve dükkanının kişiliğini sergileyen harika bir isimle harika bir başlangıç ​​yapıyorsunuz. Şimdi, menünüzün yukarıdakilerin tümünü yansıttığından emin olmanın zamanı. Her zaman ideal müşterilerinizin zevklerini ve tercihlerini göz önünde bulundurun ve menünüze ince ayar yapmak için bu işin uzmanlarından destek almayı düşünün.

6. Konumunuz

Daha önce duymuştunuz – konum, konum, konum – ama muhtemelen konumunuz beklediğinizden daha düşük bir seviyede olacaktır. Evet, bir kahve dükkanı açarken konum çok önemlidir, ancak kimi hedeflemek istediğinizi bilmiyorsanız veya kafeterya işinizi benzersiz kılan şeyi bilmiyorsanız, en iyi yeri nasıl seçersiniz? O zaman önce yukarıdaki tüm araştırmalarımızı yapıyoruz ve elimizdeki verilerle beraber Konumumuzu belirliyoruz.

7. İşletme Sahibi Olarak Sizin Rolünüz

Herşey tamam ve nihayet kahve dükkanınızı açtınız.Tüm elemanlarınızın görevi belli peki ya sizin? Kahve dükkanı hazır ve çalışıyorsa, işinize ”Siz” nasıl katkıda bulunacaksınız? Bir patron olarak kasa damı oturacaksınız? Ya da bir yetkili bir yönetici tutmayı ve bir danışmanlık almayımı tercih edeceksiniz? Uzun vadeli konumunuzu en başta belirlemelisiniz ve para saymak yerine siz ”satışları nasıl arttırabilirim, nasıl daha da kurumsallaşabilirim” diye düşünmelisiniz.

8. İş Planınız

Şimdiye kadar, sizden hep hayal etmenizi rica ettik. Şimdi, bunu yazılı olarak yazma zamanı. İş planınız işletmenizin yasal yapısını, amaç ve misyonunu, iş hedeflerini, hedef kitlenizi, rekabeti, finansları, endüstri analizlerini, pazarlama mesajlarını, kahve ve menü kurallarını, yönetim planlarını, personel planlarını ve büyüme planlarını vs… İş planınıza en baştan başlayın ve Kafenizin kapılarını çok daha emin adımlarla güvenle açın!

9. Kahve Dükkanı Tasarımınız

Kat planınızın hem çalışanlar hem de müşteriler için hoş karşılanmasını sağlamak için kahve dükkanı tasarımında deneyim sahibi bir tasarımcı ile çalışın. Kahve dükkanı tasarımı sadece kat planları ve işlevinden daha fazlasıdır. Kahve dükkanı tasarımınız markanızı da yansıtmalıdır. Örneğin, markanızın tümü birinci sınıf kahve ve gurme yiyeceklerle ilgiliyse, yapı malzemelerinizin ve dekorunuzun kalitesi bu marka konseptinizle eşleşmelidir.

10. POS Sisteminiz

Son olarak, işletmeniz ideal bir şekilde bir kahve dükkanı sahibinin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış pratik bir satış noktası sistemine ihtiyaç duyar.Kahve dükkanı müşterileri hızlı servis bekler ve çoğu zaman özel gereksinimlere sahiptir.Müşterilerinizin yalnızca hız ve özelleştirmeyle ilgili beklentilerini karşılayan bir pos sistemi seçtiğinizden emin olun , aynı zamanda müşteri bilgilerini yakalayabilir, personel sayısını optimize edebilir, envanteri yönetebilir, fiyatlandırmayı ayarlayabilir, çeşitli ödeme türlerini kabul edebilir, yararlı raporlar oluşturabilir ve bunlarla entegre edebilirsiniz.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT