BİR KAHVE DÜKKANI AÇMAK İÇİN GERÇEKTEN HAZIR MISINIZ?

Kendinizi tezgahı silerken, espresso makinesini hazırlarken ve her sabah açık / kapalı işaretini çevirirken hayal edebiliyormusunuz? Taze çöreklerin ve keklerin kokusunu hergün hoş karşılayabilecekmisin?Peki o halde Kitlenizde her kim varsa, onlara en iyi kahveyi sunmaya hazırmısınız?

Bu harika, ve bu tutku olmadan bir yere varamayacaksınız, ama bir kahve dükkanının kafein ve şeker gibi karşı konulmaz görüntüler içerdiği için, başarısızlığa karşı bağışıklığınızın olmadığını da unutmayın. Kahveli bir hayata başlamadan önce düşünmek için bazı noktalar:

İşiniz sizin için önemli mi?

Bir kahve dükkanı açmak hakkında bilmeniz gereken iki önemli gerçek vardır.

1. Süreç kaçınılmaz olarak zaman ve paranıza ait önemli bir yatırımı içerecektir.

2. Küçük işletmelerin ilk yıllarındaki başarısızlık oranı endişe verici derecede yüksektir.

Bu işin mutlak önceliğiniz olması gerektiğini söylemeden edemiyeceğiz. Genellikle haftada 7 gün çalışarak uzun saatler çalışmaya hazır olun. Baristalar hastalanacak, teslimatlar yetişmeyecek ve hırsız alarmları gecenin ortasında çalacak. Bu nedenle, bu tür işletmelerin zaman gereksinimlerini göz önünde bulundurarak o bilinçle hareket etmelisiniz.

Bir planınız var mı?

Kesinlikle kaliteli bir iş planı yürütmek zorundasınız. kahve dükkanınız her yönüyle potansiyel bir işletme maliyeti olarak görülebilir. Bir iş planı, her harcamayı belgelemenizi ve kar sağlamak için ne yapmanız gerektiğini gerçekten anlamanızı sağlar. ve tüm  bu süreçte iyi bir muhasebeciye de sahip olduğunuzdan emin olun. Daha sonra bunu diğer birçok yerel girişimciye ve bildiğiniz başarılı profesyonellere gösterin.

Bu insanlar kaçınılmaz olarak meşgul olacaklar, ancak iş planınızın iyi ve kötü kısımlarını anlamanıza yardımcı olacak ve ne kadar istekli olacağına şaşıracaksınız.

Bir iş planı yazmayı bilmiyorsanız, profesyonel yardım almak iyi bir fikirdir. Bunu girişiminiz için bir reçete olarak düşünebilirsiniz. Bir doktora görünmekte her zaman fayda vardır.

Yapabilirseniz, gerçekte sevdiğiniz bir “rol modeli” kahve dükkanının sahibini bulun ve kendisiyle her konuda bir görüşme gerçekleştirin. Unutmayın ki; Mayınlı bir tarlada güvenle ilerlemenin en kolay yolu var olan ayak izlerini takip etmektir.

Kafenizi Nerede Açacaksınız?

Kafeler, müşterileri tarafından genellikle kendiliğinden keşfedilen işletmeler grubuna girer. Bu, başlangıçta önceliğinizin mümkün olan en iyi yeri bulmanız anlamına gelir.

İşletmenizin, müşterileri çekmek söz konusu olduğunda daha önemli ve kolay olan başka bir yolu malesef yoktur . Uygun olmayan bir yerdeyseniz, dünyanın en iyi kahvelerini yapsanız bile ve her müşteri için ayrı ayrı r kruvasan pişirirsenizde fark etmez , sizi asla bulamazlar.

Ne satıyorsunuz?

Kendinize sormanız gereken bir başka önemli soru, ürün hattınızı nasıl oluşturacağınızdır. Kahve dükkanlarının (ve genel olarak lokantaların) yaygın bir başarısızlığı çok geniş bir menüye sahip olmalarıdır aslında. 20 çeşit simitin olması için bir neden yok (eğer alanınız yoksa) yada 10 çeşit kahve satmanız müşterileriniz için bir anlam ifade etmeyebilir.

Aşırı geniş bir ürün yelpazesi, genellikle kalite kaybına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda verimsizdir.

Menünüzü, yalın ve basit olacak şekilde daraltmaya çalışın, ancak yine de müşterilerinize bir seçim hissi sunacak kadarda ürününüz bulunmalı. Eğer menünüze yeni ürün eklemek isterseniz ”bu haftalık özel”, sıcak kekler gibi sloganlarla menünze eklemeyi deneyebilirsiniz. Ancak, menünüze harika bir şey eklediğinizde, diğer taraftan menünüzden çıkarılması gereken gereksiz bir oyuncu olup olmadığını mutlaka dikkate almalısınız.

Deneme Yanılma ve En İyiyi Bulmak İçin Hazırmısınız?

Mağazanızı açana kadar herşeyi test edemeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Ama malesef işletmeninizi hayata geçirene kadar herşeyi test etmeniz gerekiyor.Bir kahve dükkanı yerine yatırım yapmadan önce fikirlerinizi test etmek için atabileceğiniz her zaman adımlar vardır.  Tedarikçilerle ilişkiler kurabilir ve farklı kahveleri test edebilir ve farklı ek tekliflere (kek, simit, danışan vb.) Olan talebi deneyebilirsiniz. Bu yaklaşıma Yalın Perakendecilik diyoruz. Bu size hem zamandan hemde ilerde çıkabilecek her türlü değişiklik veya probleme karşı en baştan önlem almanızı sağlamış olur.

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT