BUTİK OTEL TASARIMI NASIL OLMALIDIR?

Butik otellerin iki ana özelliği vardır, lüks hissettirmesi ve bireyselliktir. Bunlar stil, pratiklik ve detaylar ile elde edilir. Otel sahipleri otelin tarzını ve hikayesini oluşturmaları ve otellerini rakip işletmelerden daha farklı yapmaları gerekiyor. Bir butik otel tasarlayan herkes aşağıdaki altı tavsiyeyi dikkate almalıdır.

1. Check In
Misafirler içeriye adım atmaz, kendileri hoş bir mekanda bulmalıdırlar. Keyifli bir lobi iyi tasarlanmış ve iyi aydınlatılmış bir resepsiyona her misafirin görmek isteyeceği şeydir.Bu yüzden Lobi ve Resepsiyon hem ilk hem de son izlenimlerin oluşturulduğu yer yani otelin kalbidir. Eğer mevcut alanınız buna izin veriyorsa, her zaman resepsiyon lobisinde bir oturma alanı bulundurun. Bu oturma alanı Misafirleriniz ve Müşterileriniz için favori buluşma yeri olacaktır.

2. Asansör Lobileri
Asansör lobisi, misafirlerin genellikle çok fazla zaman geçirdikleri ve bu nedenle detayları ve dekoru daha yakından inceleyebilecekleri bir diğer önemli alan. Asansör lobisi genellikle otelin en yoğun bölgesi olduğundan, geniş olduğundan ve yeterli yönlendirme tabelası sağladığınızdan emin olun. Özel tasarlanmış asansör lobileri, aydınlatmanın ve duvar tasarımının, içinden geçen herkesi etkilemek için en etkili şekilde kullanılabileceği yerdir. Asansör Lobileri Vitrin alanı olduğu için, özel bir sanat eseri, benzersiz bir duvar kaplaması veya hatta sahibinin kişisel koleksiyonundan bir parça vintage mobilyayı yerleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

3. Akıllı koridor tasarımı
İyi tasarlanmış koridorlar stil ve işlevselliğin bir arada olduğu koridorlardır. Mekanik ve elektrik hizmetlerine erişim noktaları (şaftlar ve dolaplar) akıllıca tasarımın içine dahil edilmeli, belki de büyük bir sanat eseri veya duvar kaplaması ardında gizlenmelidir. Zemin kaplamaları, büyük valizlerin ve temizlik arabalarının üzerinde rahat hareket edebileceği şekilde dayanıklı olmalıdır. Koridorlarda oluşan sesleri odalara iletimini azaltmak için, kumaş destekli bir duvar kaplaması veya uzun bir koridor hissinin bozulmasına yardımcı olan kaliteli bir halı ile kaplanmalıdır.. Koridor aydınlatmasına gelince, konukların oda kapılarına rahat bulabilmeleri yeterlidir, ama aynı zamanda konfor düzeyinin üstüne çıkmadan rahat bir ambiyansı  oluşturmaya yetecek kadar düşük olmaları gerekiyor.

4.İyi Tasarlanmış Odalar
Bir butik otelde, misafir yatak odaları dinlenecek yerlerden çok daha fazlasıdır. Daha da ziyade, konukların çalışabileceği, yemek yiyebileceği, dinlenebileceği ve uyuyabileceği ultra kişiselleştirilmiş çok işlevli alanlardır. Bununla birlikte, odanın ne kadar iyi tasarlanmış olmasının bir önemi yok, eğer bir misafir uykusuz bir gece geçirecek kadar konforu düşük bir odada kalıyor ise, tekrar sizi tercih etmeleri ve iyi yorum yapma ihtimalleri çok düşüktür. Gün ışığını kesecek kadar kalın karartma perdeleri, ses yalıtımı ve sıcaklık kontrolü ile eşleştirilen sağlam ve konforlu bir yatak, iyi bir uykunun formülüdür. Banyo söz konusu olduğunda, misafirleriniz odalarındaki mini spa deneyimi yaşatmakta hiç fena olmaz.Eğer yer izin veriyorsa,  duş alanı harici jakuzi ve mümkünse muhteşem manzaralı bir banyo gibi özellikler ekleyin.

5.Yemek ve ikramlar
Butik otelleri diğer otel  tiplerinde ayıran en önemli özelliklerinden biri büyüklükleridir. Lüks ve büyük ölçekli oteller dışında tasarımcılar sık ​​sık yemek alanlarını mümkün olduğunca verimli hale getirmeye zorlanırlar.Çünkü yeterli alanları yoktur ve mümkün olan en fazla sayıda misafiri içeride ağırlamak için her türlü alternatifi denerler. Yemek yeme alanları çok fonksiyonlu olmalı yani Mobilya ve ekipmanların akıllıca kullanılmasıyla, tüm gün yemek alanı olarak kullanılmasındansa, kurumsal bir etkinlik sırasında bir kahvaltı salonuna veya bir ara odaya dönüştürülebilir olmalı. Mümkünse, alt kısmında geniş bir depolama alanına sahip bir açık büfe tezgahı kullanmaya çalışın. Böylelikle her türlü organizasyon için bu alanınızı kullabilirsiniz.

6. Check Out
Misafirlerinizi çok fazla güçlük çekmeden otelinizden ayrılmalarını sağlarsanız çok mutlu olacak ve sizden iyi bahsedeceklerdir. Ödeme alanı da son izlenimlerin bırakıldığı yer olduğu için yine iyi tasarlanmış olmalı eğer bu alan resepsiyon değil ise. Öte yandan, bu misafirleriniz için şehrinizden ayrılmadan önce çevreyi keşfetmek isteyecekleri durumlarda iyi bir bagaj depolama alanı sağlamalısınız.

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT