CAFE AÇMA MALİYETİ NE KADARDIR?

Gıda sektörüne girme olasılığını düşündüğünüzde, bir kahve dükkanı açmak kötü bir seçenek değildir. Sonuçta, kahvehaneler, restoran sektöründeki en hızlı büyüyen konsepttir ve 2011 yılından itibaren her yıl  en az % 7 ‘lik büyüme değerine sahip bir sektörden bahsediyoruz.

Ancak, bildiğiniz gibi, başarılı bir işe başlamanın birden fazla ön koşulu vardır: planlama, geliştirme ve strateji dahil olmak üzere, her yönden size gelen başlangıç ​​maliyetleri anlamına gelen bir strateji var mesela.

Bir kahve dükkanı açmak ne kadar’a mal olur? Belki size değişen fiyatlar yüzünden net rakamlar veremeyebiliriz, ancak hesaplamayı kendinizin nasıl yapacağını bu yazımızda anlatabiliriz.

 

  1. Aşama: Bir İş Planı Yapın

Her türlü küçük işletme için ilk adım, kapsamlı bir iş planını bir araya getirmektir. Bir iş planı, finansman için bir tekliften daha fazlasıdır. İşletmenizi açmak için uygulamanız gereken adımları listelemenin bir yoludur ve aynı zamanda Bir kafenin açılmasının sizin için gerçekten uygun olup olmadığını düşünmek için harika bir zamandır.

Bütçenin geri kalan kısmını dengeledikten sonra eve götürebileceğiniz tutar, sürekli bir müşteri tabanını, başa baş noktanızı, ekipman maliyetlerinizi ve bordrolarınızı ve daha fazlasını çekmenin ne kadar hızlı bir şekilde çekilebileceğine bağlıdır. Genel olarak, ağ oluşturma ve sosyal medya pazarlaması, bir işe başlamada uzun bir yol kat etme gerektirir.

Benzer şekilde, bir kahve dükkanı açmak için parayı yatırırsanız ve bu yatırımın size uzun ve kısa vadede  getirisinin ne olacağını bilmek isteyebilirsiniz. Bir kahvehanenin yatırım getirisi, sektörün hızlı büyümesi nedeniyle yüksek potansiyele sahiptir, ancak bu her girişim bir başarı olacağı anlamına gelmez. Gelirinizi en üst düzeye çıkarma işi ; sıkı çalışma, dikkatli gözetim ve akıllı bütçeleme gerektirir.

  1. Aşama: Alan Bulma ve Geliştirme:

Doğru alanı bulma; maliyeti, kahvehanenizin yeri ve büyüklüğüne ve markanızın topluluğunuzdaki yerine bağlıdır. Yeni işinize başlamanızın en erken aşamalarında ele almanız gereken bazı maliyetler aşağıda belirtilmiştir:

Ticari alan kiralama ya da satın alma maliyeti. Popüler bir alanda bir mağaza kiralama, erken başarı için şansınızı artıracak, ancak kira maliyetlerinizi de yükseltecektir.

Kamu hizmetlerini ödeme maliyeti. Yeni mağazanızda kurulum yaparken, açılış masraflarınıza eklenecek olan doğalgaz, elektrik ve su vb.

Yenileme masrafları. Seçtiğiniz dekor ne olursa olsun, boş bir mekanı kiralamak ve  bir kahve dükkanına dönüştürmek önemli bir maliyet kalemidir. Yeni aydınlatma armatürleri, dolaplar ve dekorasyonların yanı sıra soğutucular, dondurucular ve soğutmalı vitrinler gibi birçok ekipman gerektirir.

 

  1. Aşama: Ekipmanlar
    Herhangi bir küçük işletme için ekipman ihtiyacı varyasyonlara tabidir, ancak kesin olan bir şey var: Bu eğer bir tam teçhizatlı kahve dükkanı açıyorsanız citti ekipmanlara ihtiyaç duyarsınız. ve bu ekipmanlar size pahalıya mal olabilir. Kahve dükkanınız için belirli başlı bazı ihtiyaçlar ve ekipmanlar:

(daha ayrıntılı ekipman listemizi bir diğer blog yazımızda bulabilirsiniz)

Su filtrasyon sistemi

Kahve değirmeni ve damla kahve makinesi

Espresso makinesi

Türk Kahvesi Makinesi

Çay Makinesi

Portakal Sıkma Makinesi

Mikrodalga

Bardaklar

Kağıt bardaklar

vs.
diğer bir maliyet, işlem teknolojinizle ilişkilidir. Modern POS yazılımı ayda 50 ila 200 tl arasında bir maliyete sahipken, ilgili yazılım donanım paketi genellikle bir kerelik 1.200 tl ila 4.000 tl arasında değişmektedir.

POS yazılımı kısa vadede pahalı görünmekle birlikte, işinizi yürüttüğünüzde, envanter ve işlemlerin takibini kolaylaştırır.  ayrıca muhasebe ve pazarlamayı yönetmek için de sağlıklı ve kolay bir yöntemdir.

Ek Genel Gider
Güvenlik Sistemi ve Sigorta Sistemlerini Ayrıca Düşünmelisiniz.

  1. Aşama: İşletme Kadrosu ve Pazarlamacılar

Personelinizi ve ürün satıcılarınızı neden aynı bölüme dahil ediyoruz? Çünkü hepsi kopma noktasına geri dönüyor. Henüz kahve dükkanınızı açmadınız, işinizin iyi performans gösterdiğinden emin olmanın önemli bir parçası olan yiyecek içecek ve personel maliyetlerini hesaplamanın hiçbir yolu yoktur .

Bununla birlikte, gerçekçi bir gelir miktarını tahmin etmek ve belirtilen maliyetlerin hiçbirinin sürdürülemez hale gelmediğinden emin olmak için bu maliyetleri takip edebilirsiniz.

Gıda endüstrisinde, gıda ve işçilik maliyetleri birincil maliyet olarak adlandırılır. Toplam maliyetler, toplam gelirin yüzdesi olarak alındığında yüzde 60 ila 65’i geçmemelidir. Restoranlar ve diğer yiyecek ve içecek işleriyle kıyaslandığında, çoğu kahve dükkanı, özellikle kahve içecekleri ile geniş bir yemek menüsü sunmayı planlamıyorsa, daha kolaydır bu.

Çoğu restoranlarda:

Ana maliyetlerin yüzde 60 ila 65’i işgücüne gidiyor

Yiyecek ve içecek maliyetleri toplam satışların ortalama yüzde 28 ila 35’i

kahve satışlarında bu oran ortalama yüzde 15 ila 20’lik bir marja sahiptir

İş planınız beklenen gelir ile alakalı bir bölüm içermelidir . Bu tahmini kullanarak, menünüzdeki öğelerin her birinde hedef satış  maliyetlerinizi hesaplayın. Bu, size bir dizi hedef sunmanın yanı sıra, personel tutmak için kullanacağınız kalan bütçenin bir tahminini sağlar.

  1. Aşama: Pazarlama

Pazarlama, aynı zamanda sektörde bir sıçrama yapmak isteyen bir kahve dükkanı için de önemli bir faktördür. Müşterilerinize ulaşmayı kolaylaştıran yazılımlarla pazarlama ve destek sağlama veya abone olma konusunda yardımcı olmak için bir danışmanı işe alma sorununu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden tüm risk faktörlerini göz önünde bulundurarak bir maliyet hesabı yapmalısınız.

6.Aşama : Yasalarla Uyumlu Olmak

Son olarak, işinizi yürütmek, yemek servisi yapmak, müzik çalmak, çalışanları işe almak vb. İçin bir takım yasal izinlere ihtiyacınız olacaktır.

Her işletmenin edinmesi gereken ilk yasal izinler bir İşletme Lisansı ve Çalışan Sigortasıdır. Bunlar yasal çalışanlarla yasal bir iş yürütmenize olanak sağlar.

Giderek daha popüler hale gelen bir kafe / bar konseptinin bir parçası olarak alkol servisi yapmayı planlıyorsanız, alkollü işletme lisansına da ihtiyacınız olacak.Bu yüzden tüm bunlarıda maliyet hesabında yer aldığından emin olun. .

CATEGORIES:

YOUR COMMENT