CAM ELYAF TAKVİYELİ POLİMER NEDİR?

CAM ELYAF TAKVİYELİ POLİMER NEDİR?

ilk olarak 1930’ların ortalarında geliştirilen Cam Elyaf Takviyeli Plastik (GFRP) inşaat sektöründe son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız bir yapı ürünüdür.Yapıda İlk olarak 1967’de Disneyland’ın “Geleceğin Evi” adındaki futuristik bir yapının parçalarında kullanmıştır.

GRP cam ipliklerden oluşur. Her bir cam elyafı küçük çaplı çok incedir ve esnek bir kumaş oluşturmak için dokunurlar. Kumaş normal olarak bir kalıba yerleştirilir, örneğin bir kano için bir kalıp ve polyester reçine ilave edilir, ardından bir katalizör (reaksiyonu hızlandırmak için) eklenir. İşlem tekrarlanır, böylece çok sayıda cam elyaf ve reçine tabakası bulunur ve kurumaya / sertleşmeye bırakılır. Ortaya çıkan malzeme güçlü ve hafiftir. Cam Takviyeli Plastik pürüzsüz bir yüzey için zımparalanabilir ve/veya boyanabilir.

Cam takviyeli plastik hafif ve iyi ısı yalıtım özellikleri yüksek bir malzemedir. Ağırlık oranı oldukça düşüktür ve  su tankları, sörf tahtaları, kanolar, küçük tekne gövdeleri ve benzeri ürünler gibi ürünlerin üretimini kolaylaştırır. Ve aynı zamanda aşağıdaki örnek olduğu gibi cephede çok büyük boyutlarda(örnekte 4x 25) tek parça üretilebilir.

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT