ÇOK AMAÇLI BİR FİTNESS MERKEZİNİN PLANLANMASINDA TEMEL BİLEŞENLER

Çok amaçlı bir fitness merkezini kendi başınıza planlamak büyük bir iştir.Bu yüzden her zaman bir danışman ve bir tasarımcı ile çalışmanız size hem zaman kazandıracak, hemde gereksiz maliyetleriniz den kurtaracaktır. Bu yazımızda yinede spor salonunuzu planlarken takip etmeniz gereken birkaç ipucu vereceğiz.

Fitnes ekipmanı

Yeni fitness merkeziniz için fitness ekipmanı seçimi söz konusu olduğunda, birkaç şeyi göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Öncelikle, yoğun saatlerde spor salonunuza kaç kişinin katılacağını araştırmalısınız.

Bu konuda adım atmanın bir yolu, sabah ve akşam saatlerinde bölgedeki diğer fitness merkezlerini kontrol etmektir. Toplam yerleşik kişi sayısını sahip olduğunuz toplam bölge sakinleriyle karşılaştırarak müşteri potansiyelinizin nasıl olacağına dair bir fikir edinebilirsiniz. Müşteri yükünüzü anlamak, fitness merkezinde kaç koşu bandı , Kaç bisiklet, Kaç kürek vb. için ne kadar alanınız olacak ve diğer popüler ekipmanların miktarı hakkında fikir verecektir .

Ayrıca, müşterileri o mekanda antrenman yapmak için ne gibi ekipmanları kullanıyor, popüler ticari spor salonlarına bir göz atmak isteyeceksiniz. Bu yerler neyin diğerlerinin yapmadığıyla ilgili iyi bir fikre verecek, ve sizde fitness merkezinizin  hangi boşluğu dolduracağına karar vereceksiniz.

Spor salonunun tasarımındaki önemli bir detay, Mülkünüzün engellilere hizmet verip veremediği; Fitness merkezinizin de  buna özellikle dikkat etmelisiniz.

Fitness Tasarımı

Tasarımı için iki kritik bileşen vardır. Biri müşteri trafik akışı, ve diğeri ekipmanlardır.

Trafik akışını düşünürken, insanların her ekipman parçasını kullanmaları için yeterli alan olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca, insanların ekipmandan ekipmana giderken izleyecekleri ara yollarıda önemsemelisiniz. Bu yollar takılıp düşebilecekleri hiç bir detay olmamalıdır.

Ekipmanları egzersiz türüne göre gruplamak çoğu spor salonu için harika çalışır. Ekipmanların düzgün bir şekilde düzenlenmesi de sporcular arasındaki etkileşimi teşvik eder ve tüm fitness merkezi alanında daha iyi trafik akışı sağlar.

Altyapı

Birçok kişi, çok geç olana kadar fitness merkezlerinin altta yatan altyapısını gözden kaçırma eğilimindedir. Ancak başta planlanmaya alt yapı daha sonra başlarını ağrıtacaktır.

Ruhsatlı bir elektrikçinin gelip spor salonunuz için düzgün bir şekilde çalışması için gerekli tüm unsurları taktığınızdan emin olmalı.

Doğru aydınlatmada bir diğer önemli konudur; Bir fitness merkezinde yeterli ve etkili aydınlatma gereklidir. Çoğu insan karanlıkta çalışmaktan hoşlanmaz; Aydınlatma zayıf olduğunda da kendilerini incitme riski taşırlar. Her alanın yeterince aydınlatıldığından emin olmak için zaman ayırın ve doğal ışıklandırma veya çevre dostu ampuller gibi mümkün mertebe yeşil çözümler kullanın.

Kirli çoraplar gibi kokan spor salonunun sebepleri kötü havalandırmanın sonucudur. Çok amaçlı fitness merkeziniz, mülkün geri kalanı gibi iyi havalandırılmalıdır. Bu yüzden spor salonları için olmazsa olmazlardan biride havalandırma sistemidir. Havalandırma sistemini iyi planlayın ve maliyetlerinin buna değeceğinden hiç şüphe etmeyin.

YOUR COMMENT