EKOLOJİK TASARIM NEDİR?

Ekolojik Tasarım Nedir?

Yüzyıllar boyunca insanlar doğal ortamlarını istek ve arzularına göre uyarlamaya çalıştı. Bu aslında bir uyarlamadan ziyade bir tahrip tutumu idi, ve bu tutum bir dizi soruna yol açmıştı. Binalar ve diğer yapılar, çevreleri dikkate alınmaksızın inşa edildi ve edilmeyede devam etmekte. Bu, verimsiz enerji kullanımı, kirliliğe ve su sıkıntısına yol açtı ve açmaya da devam etmekte. İşte tamda bu noktada Ekolojik tasarım çevreye uyum sağlamayı ve enerji tüketimini önemli ölçüde azaltmayı amaçlamaktadır.

Çevreye duyarlı olmak için, bir bina ekolojik tasarım ilkelerini zeminden yukarıya dahil etmelidir. Bir bina tasarlarken ekolojik tasarıma odaklanan mimarlar, arazi kullanımını en aza indirmeyi, kış aylarında ısıyı korumayı ve yaz aylarında evinizi serinletmeyi, kirletici maddeleri azaltmayı ve doğal peyzajın içine karışmak için peyzaj kullanmayı planlamalıdır.

Arazinin doğal akışına dahil edilmesi birçok fayda sağlamaktadır. Ev sadece estetik açıdan hoş değil, aynı zamanda ısınmak ve serinlemek için daha az enerji kullanıyor.

Ekolojik tasarım güneş enerjisinden yararlanır. Güneş panelleri kurmadan bile, güneş enerjisi evinizi ısıtmak için kullanılabilir. Bir binanın en çok kullanılan odaları güneye bakacak şekilde yönlendirilmesiyle, tasarımcılar bir binanın ısıtılması için güneş enerjisinden faydalanabilirler.

Ekolojik tasarım, çevreyi asgari düzeyde etkileyen sürdürülebilir yapı malzemeleri kullanır. Yeniden kullanılan inşaat malzemeleri tercih edilebilir, ancak eski kullanılmış ağaçlardan ziyade bambu gibi sürdürülebilir malzemeler kullanmak da çevre dostu.

Enerji verimli cihazların kullanılması binanın genel enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olabilir. Düşük akışlı tuvalet ve duş başlıklarının yanı sıra küçük klozet rezervuarları kullanmakta ciddi su tasarrufu sağlayacaktır.

Ekolojik tasarımda peyzaj dahi oldukça önemlidir. Yapımızın etrafında bulundurduğumuz bitkilerin bölge bitkisi olmadığı çok su ve bakım gerektiren bitkilerdense, daha az su ve daha az bakım gerektiren yerel bitkiler kullanılmalıdır.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT