EN İYİ 15 MAĞAZA TASARIM FİKİRİ

Müşteriler mağazanıza girdiklerinde, çevrelerine baktıkları ilk birkaç saniyede kalmak isteyip istemedikleri konusunda karar verirler. Bu nedenle, perakende mağazanızın düzeni ve tasarımı, tüm önemli satışların elde edilmesinde büyük bir faktördür.
İyi haber şu ki, mağazanızı tasarlamaya yatırım yapmak için çok fazla paraya ihtiyacınız yok. Akıllıca kullanıldığında minimum bir bütçe bile mağazanızın potansiyelini ortaya çıkarabilir. Yeni mağazanızı tasarlamak veya mevcut tasarımınızı yeniden tasarlamak istiyorsanız, sizin için topladığımız bu fikirlere göz atın.
İşte derlediğimiz en iyi 15 perakende mağaza tasarım fikirleri şunlardır:

1. Dijital Tabela ile Alışveriş Yapanların Dikkatini Dağıtın.

Satışlar, fırsatlar ve diğer cazip promosyonları mağazanızda bildirmenin en iyi yolu her zaman işaretler olmuştur. Ne yazık ki, yeni bir tanıtımınız olduğunda işaretler tasarlamak ve yazdırmak pahalı ve zaman alıcı olabilir. Bu yüzden mağazanızın içinde belirli ve etkin yerlere Dijital ekran koymanız müşterilerilerinizi dikkatini dağıtacak ve sizin için promosyonlarınızı sürekli güncel tutmanız için güzel bir yöntem olacaktır.

2. Duvarlarınızda,Vitrinlerinizde veya Ekranlarınızda Yeşili Kullanın

Pencere ekranlarında, satış noktalarında ve / veya sabit satış alanlarına “yeşil renk” veya “canlı bitki duvarları” katın. Bu benzersiz özellik doğa ile bir bağlantı sağlar ve yaratılan bu doğal algı sayesinde satışlarınızda ciddi artış gerçekleşir. Özellikle basit yeşil boyamalardan ziyade direk dikey bahçe oluşturmanız daha etkilidir. Yapılan bir araştırmaya göre, perakende müşterilerinin doğayı içeren işletmelerin fiyatlarının % 25’e kadar kadar daha pahalı olmasının, o mağaza için değer olduğunu düşündüklerini göstermiştir.

3. Müşterilerinizin Seveceği Arkaplan Müziği Verin

Perakende mağaza tasarımı söz konusu olduğunda, müziği, hacmi ve mağaza çevresinde nasıl ses çıkaracağını ve müşterileri nasıl etkileyeceğini de dikkate almak gerekir. Yapılan Araştırmalar, fon müziğinin alışveriş davranışını doğrudan etkilediğini kanıtlamıştır, bu yüzden işletme sahiplerinin her zaman aklında tutması gereken bir şeydir. Bluetooth hoparlörler, perakende mağazaları ve küçük işletmeler için keyifli bir alışveriş ortamı yaratmak için ideal bir çözümdür.

4. Raf Etiketlerine QR Kodları ekleyin

Bir ürüne veya bir raf etiketine QR kodu koymak, müşterileri uygulamalar arasında derin bağlantı kurdurabilir, sohbet başlatabilir, video oynatabilir veya bir mağazadaki müşteriyi bir çevrimiçi e-ticaret platformuna sorunsuzca geçiş yaptırabilir. Bu yüzden QR kodu ile işletmenizi daha profesyonel bir görünüm kazandırabilirsiniz.

5. Müşterilerin iyi düşünülmüş bir yoldan geçmesini sağlayın.

İyi düşünülmüş bir yola sahip olmak, mağazanız için daha keyifli bir ziyaret gerçekleştirebilir. Bu yaklaşım aynı zamanda ürünlerinizin maksimum görünüme maruz kalmasını sağlar. Müşterilerinizi, dikkat çeken ekranlarla, onlar için belirlediğiniz yolu izlediklerinde tüm ürünlerinizi en az bir kez görür ve alışveriş limitinide arttırır.

6. Bir Duvarı Boya Özel Bir Renge Boyayın!

Mağazanızın bir tarafını vurgulamak için o tarafın bir duvar boyamak, sadece dikkat dağıtarak müşterileri çekmez, aynı zamanda mağazanızın daha büyük görünmesini sağlar. Vurgulu bir duvar yapmak için, her zaman o duvarı boyamak zorunda değilizsiniz. Aynı etkiyi elde etmek için bazen parlak renkli veya baskılı kumaş veya duvar kağıdı kullanmayı tercih edebilirizsiniz. Mobilya ve zemin için nötr renkler kullanarak mağazanın geri kalanıyla eşleştirip bütünleştirebilirsiniz.

7. Aydınlatmanızı İyi Ayarlayın!

Mağazanızın ampullerini değiştirmek, hemen mağazanızda bir ton farkı yaratacaktır. Eski mağazalarınız için, aydınlatma tasarımının değiştirilmesi, maliyetine çok fazla gerek kalmadan genel görünümünü iyileştirebilir. Dükkanınıza dikkat çekecek ilginç vurgulamalar oluşturmak için öğeleri yeniden kullanmayı veya geri dönüştürmeyi düşünün. Ve yeni aydınlatmayı seçerken aydınlatmarın Kelvin değerlerini ve Satışını yaptığınız ürünün hangi Kelvin değerleri ile aydınlatılması gerektiğini diğer blog yazılarımızda bulabilirsiniz.

8. Dağınıklığı Azaltın!

Hantal mobilyaların mağazanızda fazla yer kaplamasına izin vermeyin. Çok fazla dağınıklık yaratmadan ilginç bir şekilde saklamak için doğru ürün seçimi ve alışılmamış kaplar ile yaratıcı olabilirsiniz . Bu hemn gereksiz dikkat dağınıklığını önler, hemde hedef ürünlerinizin satışını dahada kolaylaştırır.

9. Ayna Ekleme Konusunda Cesur Olun!

Doğru kullanıldığında, aynalar biraz sınırlı bir alan açabilir ve daha açık ve büyük görünmesini sağlayabilir. Dış çevreyi yansıtacak şekilde uygun açı ile pencere tarafından büyük bir ayna kurmayı düşünün. Ayrıca, raf alanını örtmek için de aynaları kullanabilirsiniz. Ve en önemliside müşterilerinizin ürünlerinizi denerken ihtiyaç duyacağı aynaları doğru konumlandırmalısınız.

10. Soyut Sanatı Dahil Etmek

Mağazalarınızda sanat enstalasyonları dahil etmeyi deneyebilirsiniz.Bu sanat eserleri müşterileriniz için ilgi çekici ve göz alıcı olabilir. Hatta bazen sırf bu sanat eserlerini görmek için mağazanızı ziyaret eden müşterileriniz hiç hesapta olmadan bir ürün alıp çıkabilirler. Buda satışlarınızı olumlu yönde arttırabilir.

11. Yer Yer Duvar Panelleri Ekleyin

Mağaza içi tasarım konseptinize doku eklemek, mağazanıza düz bir duvar yüzeyine kıyasla canlı bir görünüm kazandırır. Hazır paneller, gerçek tuğla ve taş malzemelere göre önemli ölçüde daha ucuza mal olacaktır. Ayrıca markanıza kolayca uyabilecek farklı stiller, tasarımlar ve renklerde de mevcuttur. Ancak biz pahalıda olsa yine her zaman olduğu gibi doğallıktan yanayız…

12. Markanızı Hikayesi İle Güçlendirin.

Her markanın bir hikayesi vardır ve her marka bizlere geçmişin izlerini taşıyarak bir hikaye aktarır aslında. Bazen ürünün kendisinde, bazen ürünün logosunda bazen de mağazanın kendisinde. Mağazalarınızda ürünlerinizin hikayesini yansıtın. Markanızın ne olduğunu henüz insanlar vitrininize baktığında hissetmeli ve daha da hissetmek için mağazanıza girmeyi istemeli…

13. Alanı Daha Büyük Göstermek için Cam Raflar Kullanın

Minimalist bir tasarıma giden mağazalar için, camın, bölücüler ve raflar olarak kullanılması genel görünümü vurgulayabilir. Mekanı gerçekten olduğundan daha büyük gösterir, dağınık olmayan bir ambiyans yaratır. Öne çıkan ürünlerinize daha fazla odaklanmak için mağazaya stratejik olarak yerleştirilmiş bir ışıklandırma kullanarak çok daha etkili ortamlar yaratabilirsiniz.

14. Bir Pencere Benzeri Etkisi Yaratın

Mağazanızın zaten pencereleri varsa bu harika haber, ama eğer yoksadert etmeyin. Pencerelerin yanılsamasını yaratmak için, hazır pençere çerçevelerinin içine aynalar yerleştirin ve etrafına perdeler asın veya mağazanızın etrafında çeşitli yüksekliklerdeki içi boş geometrik şekil çerçevelerini askıya alın. Bu yaklaşım mağazanızı daha ferah hissettirir ve daha büyük görünmesini sağlar. Pencere etkisi de perakende alanınıza sanatsal bir görünüm kazandırır konseptinizlede yerine göre bütünleştirebilirsiniz.

15. Ürün Görünürlüğü İçin Renk Kullanın!

Perakende alanınızı geliştirmek için renkleri akıllıca kullanın. Renk, ürününüzün görünümünü koordine eder. Örneğin Ürünleriniz renkli ise mağazanızı bembeyaz yapmak ürünlerini daha ön plana çıkaracak ve vurgulayacaktır. Müşterilerinizin ilgisinin ürünlerinize sabitlenmesini sağlamak için aydınlatmanızı renk temanızla senkronize etmeyide unutmayın!

CATEGORIES:

YOUR COMMENT