SIFIRDAN TADİLAT YAPTIRILIRKEN NEYE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Doğrudan ev tadilat projelerine dalmak veya sıfırdan bir villa yaptırma oldukça zor ve maliyetli bir süreçtir. Ne kadar erken başlarsanız, o kadar çabuk bitecek, değil mi? Ne yazık ki, bazı önemli planlamalarınızı yapmadıysanız planladığınız zamanda bitmeyebilir ve hatta bütçe planlamanızı da iyi yapmadıysanız projeniz yarım bile kalabilir.Her tasarımcı ve yüklenici işini farklı bir şekilde yürütür, ancak ev sahiplerinin genellikle inşaat aşamasına ulaşmak için aynı adımları izlemeleri gerekir.

Başarılı bir ev tadilatını veya villa yaptırımı planlamanıza yardımcı olacak altı önemli adım:

1. Bir Tasarım Uzmanı Seçin. Bir plan ve ayrıntılı çalışma alanı oluşturmak için çoğu ev sahibi bir mimar  ya da iç mimar ya da  bazen ikisi ile de çalışır . Birçok tasarımcı, önemli yapısal çalışmaları veya eklemeleri içermeyen projeler üzerinde çalışır ve ayrıca malzeme ve renk seçimleri konusunda yardım sunar. Mimarlar çok çeşitli çalışmalar yapabilir ya da sadece kat planları ve izinleri üzerinde çalışabilir ve elektrik planı, banyo ve mutfak detaylarını başka bir tasarımcıya bırakabilir.

Bir tasarım profesyonelinin seçilmesi, genellikle, görüşme yaptığınız şirketlere bağlı olarak birkaç hafta sürebilen kişisel görüşme ile başlar. Bu, her firmanın sunduğu hizmetleri anlamak ve beklediğiniz şeyle eşleştiğinden emin olmak için bir fırsattır aslında.

2. Bir Plan Oluşturun. Bir tasarım firmasını seçtikten sonra , bir plan yapmaya başlama zamanı.

3. Yüklenicilerle Erken İletişime Geçin. Son şematik tasarım seçildikten sonra yükleniciler sıklıkla sürece dahil edilir. Genellikle evin dışardan nasıl görüneceği, boyutlandırılmış bir kat planı ve bazı ön malzeme seçimleri hakkında genel bir fikir vardır. Bu kadar bilgi ile ön maliyet tahminleri sağlamak mümkündür. Yüklenicilerden genellikle şematik tasarımın görüşme sürecinin bir parçası olarak dahil edilmesi istenir. Görüşmeleri ayarlamak ve görüşmeleri almak için görüşmelerden en az iki ile üç hafta önce iletişime geçilmelidir. Bu süreçte referans olarak yüklenicinizin eski müşterilerini arayabilir, işe alacağınız yüklenici hakkında karar vermeden önce iş sahalarını ziyaret edebilir veya ek araştırmalar yapabilirsiniz.

4. Süreçte Sizde Alışverişe Gidin. Alışverişe gitmekten nefret eder misiniz? Cevabınız evet ise malesef bu bölümde size alışverişe bizzat gitmeniz gerektiğini söyleyeceğiz.. Kapı kolları ve pencerelerden tezgahlara ve aydınlatmalara kadar seçilmesi gereken şeylerin sayısını küçümsemeyin. Proje maliyetinize gerçekten iyi bakabilmek için, inşaatın önündeki her şeyi bizzat sizinde seçmeniz en iyisidir. Her şeyi seçmek için kendinize bir iki hafta izin verin. Döşeme ve parke zeminler için alışveriş yaparken, mimar veya tasarımcınız inşaat çizimlerini tamamlayacak, projenin nasıl inşa edileceği ve izin için gerekli detaylara nasıl getirileceği konusunda bir yapısal mühendis ile çalışacaktır. Her şey yolunda giderse, süreciniz bu şekilde neredeyse yarı yarıya kısalacaktır.

5.Yasal İzinlerinizi Alın. Projenizin kapsamına ve bulunduğu yere bağlı olarak izin alma işlemi, bir gün, aylar hatta yıllarda sürebilir. Projenizin uzunluğu hakkında izin almak için projenin olası bir başlangıç ​​tarihini belirlemenize izin verecek bir fikre sahip olmalısınız. İzin ücretleri, yaşadığınız yere ve projenizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

6. Hazırsanız, İnşaata Başlayabilirsiniz… Alınan izinler,malzeme seçimleri, plan projeler, yükleniciniz fiyatlandırmayı tamamlaması ve  inşaat için bir sözleşme imzalamanız artık herşey hazır ve inşaatınıza başlayabilirsiniz . Süreçte ön göremediğiniz bir takım ekstra maliyetler ve iş kolları çıkabilir. Bu durumda bütçenizi aşmamak için yüklenicinizle sürekli iletişim halinde olmalı ve gerektiğinde bütçe planlamanızda bir takım bölümlerden kısıtlama yapmalısınız. Böylece inşaatınızı sorunsuz ve zamanında tamamyalabilirsiniz.

Planlama süreci uzun olabilir, ancak attığınız her adım, projenize başlamak için nelerle karşılaşacağınıza dair net bir vizyonla yaklaşmanızı sağlayacaktır.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT