FÜTÜRİZM VE FUTURİST MİMARİ NEDİR?

Fütürizm ve Fütürist Mimari Nedir?

Bulunduğumuz bölgede gün içerisinde sokaklar boyunca yürürüz. Belki çoğu zaman kaldırıp kafamızı hiç binalara bakmayız, etrafımızda ne var farketmeyiz bile. Hatta bazen sokağımızdaki büyük bir detayı bile yıllar sonra farkedebiliriz. Ama bazen öyle yapılar veya nesneler vardır ki her defasında bakmadan geçemezsiniz. İlk defa gördüğünüzde bile onu diğerlerinde ayıran bariz bir farkları sayesinde kolayca ayırt edersiniz. Eğri çizgileri, yaratıcı yapı formları ve göz alıcı materyalleri tasarımı daha da yakından incelemeye davet eder sizi ve yaklaşıp dokunuruz çoğu zaman. Hiç şüphesiz bu yapıyı tasarlayan mimar bir sanat eseri yaratmış ve fütürizme güzel bir örnek kazandırmıştır.

Filippo Tommaso Marinetti, bu hareketi 20. yüzyılın başlarında Paris gazetesi Le Figaro’da yayınladığı bir makale ile başlatmıştır. Yazısında, sanatı ve geçmişin yollarını göz ardı edilmesinin ve geleceğin hareket, teknoloji ve ulaştırma yoluyla dönüştürülmesi gerektiğini belirtmiş ve İkna edici bu makalesi  başkalarının da bu harekete katılmasına teşvik edici olmuştu.

Mimar Antonio Sant’Elia ,de  fütürist harekete inanıyordu ve oda 20. yüzyılda teknolojinin gücünü somutlaştıran modern şehirlerin ve fütüristik binaların çizimlerini yaratarak fütürist mimarinin idol bir mimarı oldu. Kariyeri boyunca çok sayıda makalesi yayınlandı, ancak bıraktığı miras mimari için çok önemliydi. Çizimleri keskin ki ve hep endüstriyel elemanlar ve yüksek gökdelen binalar içeriyordu. Sant’Elia’nın modern dünya için tasarladığı o gökdelenler  bugün tartışılan Fütürist mimarlık fikrinin atası oldu.

Bu trend belirleyicilerin bir sonucu olarak, mimarlar Fütürist hareketi yansıtan yapıları tasarlamaya başladılar. Fonksiyonel görünümleri ve simetrik çizgileri ve formu olan tipik binalar tasarlamak yerine, mimarlar, sıra dışı, hayali sanat eserlerine benzeyen yapılar tasarladılar. Bu yeni akım, dört spesifik özelliğe odaklandı: hareketlilik, teknoloji, doğal malzemeler ve bilim.

Hareket ve tasarımın akışı, Fütürist mimarinin temel özelliklerindendir. Fütürist hareket öncesi tasarımlar düz ve yalın çizgiler ve kare veya dikdörtgen şeklindeydi. Fütürizm ise yapılarda eşsiz açıları, keskin kenarları, üçgenleri, oval hatları ve kubbeleri tasarlamaya teşvik etti. Fütürist yapıların hareketli formları aslında tasarımda sınırsız olunabileceğini kanıtlar nitelikteydi.

Fütürist mimarisi, 20. yüzyılın teknolojik değişimlerini benimsemeye çalıştı. Teknolojik gelişmeleri reddetmek yerine, mimarlar onları kucakladı. Makine mimaride ön plana geldi. Merdivenler, daha işlevsel hale gelen cam asansörler ile donatıldı; şık çizgiler ve metal bileşenler bu tasarımlara güzellik ve duygu ekleyecekti.

Fütürist mimari, yapısal unsurlarını doğal çevreden alır. Şimdi, cam duvarlı bir eve bakmayı hayal edin. Oturma odanızda otururken Ağaçları, gün batımını ve doğal çevreyi gördüğünüzü hayal edin. İşte bu fikir, Fütürist mimarların başarmak için çabaladığı şeydir. Amaçları, etraflarındaki doğal çevrenin ve habitatın bir ifadesini yaratmaktır.

Bilim , yeni kavramların ve düşüncenin gelişimini, araştırmayı ve düşünmeyi kullanarak dünyayı incelememizi sağlar. Bilim, yeni bir tasarım biçimi yaratmayı, dünyayı ve doğal çevresini kucaklamayı ve Fütürist mimariye ulaşmak için en iyi yöntemleri araştırmayı ve uygulamayı amaçlar. Bu yüzden Bilim Fütürist bir mimarinin vazgeçilmezidir.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT