GRASELLO NEDİR?

GRASELLO NEDİR?

Menşei İtalya’dır ancak tarihi italyadan dahada eskidir. Grasello, kireç macunu ve mermer tozundan yapılmış özel bir dekoratif sıvadır. Bazen, yüksek parlaklıklı veya dokulu, taş veya mermer benzeri bir yüzeyle pürüzsüz, kompakt bir görünüm yaratabilen, akrilik reçinelerle zenginleştirilmiş bir malzemedir.

Grasello’nun tarihi Millattan Öncelere dayanamaktadır ve Eski Mısır, Malta ve Çin’de inşaat amaçlı kullanılmıştır.Mermer veya granit gibi pahalı malzemelerin görünümünü çoğaltmak ve bu malzemelere benzer malzeme yapmak için geliştirilmiş bir boyama tekniğidirde aslında. Uzun süre Roma lılarda kullanmıştır.

Ancak yaygın kullanımaya başlanması İtalya Venedik’te gerçekleşmiştir. Suya ve dayanıklı olması nedeni ile hemen hemen tüm venedikteki yapılarda karşılaşabilirsiniz. Günümüzdede cephelerde kullanıldığı gibi iç mekanlardada kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

 

Çeşitli boyama teknikleri ile parlak, yarı parlak, mat, gibi seçenekleri mevcuttur. Spatulanın farklı şekilde hareketleri ile farklı desenlerde oluşturulabilir. Mermer görünümü verilebilir. Dayanımı oldukça yüksektir. Fiyatları düz boyamaya göre nispeten daha pahalı olsada, uzun vadede kullanım ve görselliği baz alındığında tercih edilebilitesi artmaktadır.

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT