GRC PREKAST CEPHE NEDİR?

GRC CEPHE NEDİR?

GRC (Glass Rainforced Concrete) yani Cam Elyaf İle Güçlendirilmiş Beton dur. Özelikle Cephe sektöründe GRFC (Glass Rainforced Fiber Concrete) diye de karşılaşılabilir.  25 yılı aşkın bir süredir kullanılmakta olan bir teknolojidir ve GRC, tasarımcıya çok yönlü birkaç farklı malzemenin eşleşebileceği cephe tasarımı seçenekleri sunmaktadır.

GRC veya GFRC, zenginleştirilmiş bir çimento ve alkali dayanıklı cam elyafları ile birlikte özel bir püskürtme makinesiyle ince katman halinde oluşturulur. Çelikten farklı olarak, cam elyaflar asla paslanmaz ve panellerin kalınlığı boyunca esnek bir şekilde yerleşir.

GRC, prefabrik çelik takviyeli beton kaplamadan yaklaşık% 80 daha hafiftir, üstün basınç dayanımına sahiptir ve en önemlisi eğilip bükülme özelliğine sahip olduğu için tasarımda esneklik sunar. Azaltılmış ağırlığa bağlı olarak, üretim sırasında ortaya çıkan co2 emisyonu düşüktür bu yüzden çevre dostudur. Yapısal çerçeve ve temellerde ortaya çıkan ekonomilerle üstyapıdaki indirgenmiş yükün hesaba katılması halinde emisyon azaltımları önemli ölçüde artar. GRC, hafif olması nedeni ile kolay nakliye edilebilir ve hızlı bir şekilde kurulur. GRC sistemde istenildiği şekilde yüzey oluşturulabilir. ve tasarım açısında sınırsız sayıda esneklik sunar. Hafifliği sayesinde büyük ebatlarda üretilebilir. Cephe sistemlerinde kullanıldığı gibi iç mekanda amorf yüzeylerin oluşturulması içinde kullanılabilir. Yanmaz bir malzemedir. Prekast şekilde yani fabrikada imal edilip yerinde sadece montaj işlemi yapıldığı için inşaatlarda çok citti zaman kazandırır ve kullanım ömrüde sonsuz denilebilecek kadar uzundur.

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT