DOĞAL VE SAKİN: RUSTİK TASARIM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Doğal ve Sakin : Rustik Tasarım Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

 

RustikKavramına Hızlı Bir Bakış:

Rustik nedir?

Eski olan yeni.

Bu kısa tanım, rustik tarz hakkında birçok anahtar kelimeyi bünyesinde barındıran ve zihindeki temel anlamı oluşturan, oldukça etkili bir cümle esasında.

“Rustik, modern bir görünüm yaratmak, zaman ve bağlılık gerektiren organik bir süreçtir. Bazı dekoratif dokunuşlar biraz çaba gerektirebilir, ancak sonuç zamansızdır.”diyor Ali Hanan.

Rustik, en temel açıdan incelediğimizde; doğal, pürüzlü, eski ve gündelik bir tasarım yaklaşımını tanımlar. Dolayısıyla, gördüğümüz birçok stil, biri diğerinden büyük ölçüde farklı olan fakat “rustik” çerçevesinde algılanmaya epey müsait olan tarzlar içine dahildir.

Doğal olana vurgu varsa, rustik tarz söz sahibi demektir.

Evin bulunduğu konum fark etmeksizin, rustik bir evin en tanımlayıcı özelliklerinden biri, doğal malzemelerin kullanılmasıdır. Bu tarz dekorasyonlarda görülmesi beklenen; mobilyalarda, duvarlarda, tavanda -tasarım algısına göre birçok farklı elemanda da- kanvas, bez gibi malzemelerdir. Tasarımın kullanıcıda uyandıracağı his, doğal ve basit olmalıdır.

KatieHodges,rustik tasarımı; “Organik elementlerin en doğal hallerinde kullanılması” şeklinde ifade eder. Bu sebeple, şık ve parlak ağaç parçaları kullanmak yerine, geri kazanılmış ağaç ve taşlar kullanmak, mekanın etkisini birkaç adım öteye taşıyacak olan bir hareket olacaktır.

Rustikmobilyalar ne söyler?

Başlangıçta söylediğim rustik tanımını izleyerek, rustik mobilyalar hakkında da fikir yürütülebilir. Tahmin edileceği üzere, doğal temaya uygun olarak, rustik mobilyalar el yapımıdır.

Tasarım ve biçim açısından genellikle basittir. Bu yönden çarpıcı olmayı reddeden rustik mobilyalar, malzemeleriyle ön planda olmayı tercih eder. Mobilyalar genel bir söylemle, oldukça büyüktür. Kullanıcıların rahat hissetmesi için tasarlanmıştır. Ham kütükler, tahtalar, ağır mobilyalar rustik tasarımın bir parçasıdır.

Renk paleti, tahmin edeceğiniz üzere, doğaldır.

Daha önceki “Tasarımda Renk Seçimlerinin Temel Prensipleri” adlı yazımızda belirttiğimiz nötr renklerden de anımsayacağınız üzere,rustik tarzda renkler, ağırlık olarak nötr yönde eğilim gösterir. Ancak, toprak tonlarını koruduğu sürece, daha cesur ve sıcak renkler de,rustik dekorasyonda görülebilecek renkler arasına dahil edilebilir. Bu nedenle, çok keskin ve soğuk renk geçişleri rustik tarzda gözlemlenmez.

Rustik tasarım, sıcak ve samimidir.

Renk paletinden de anlaşılacağı gibi, rustik tasarımlar nispeten daha rahat ve samimi bir atmosfer yaratmayı amaçlıyor. Sıcak renkler, dokuma mobilyalar ve aksesuarlar, doğal doku ve tekstiller, mekanı ev gibi hissettirir.

Fakat tasarımda bu havayı elde etmek için bahsi geçen her “rustik” elemanı kullanmak durumunda değilsiniz. Bu tarz, bir eskiye ya da yeniye ait değildir. Rustik; modern, klasik, endüstriyel sınırlara dahil olabilen veya bunlarla kesişen bir stildir.

Yazar: Kübra Türk

CATEGORIES:

YOUR COMMENT