İYİ BİR OTEL AYDINLATMASI İÇİN 10 İPUCU

Kötü aydınlatmanın otelinizin derecelendirmelerine gölge düşürmesine izin vermeyin! 2014 yılında yapılan araştırmada, konukların otel geri bildirimi verirken aydınlatma kalitesini düzenli olarak eleştirdikleri farkedilmiş. Örneğin, Londra’daki oteller özellikle aydınlatma konusunda yaklaşık 10.000 olumsuz yorum almış ve birçok gezgin odalarındaki loş, kötü ve seyrek aydınlatma hakkında şikayette bulunmuşlar. Bu yazımızda size otel aydınlatmalarının nasıl olması gerektiği ile ilgili 10 ipucu vereceğiz…

1. Bir Aydınlatmacı İle Çalışın

 Aydınlatma düzeni ve tasarımının genellikle elektrik mühendislerine bırakılır ve bir aydınlatma uzmanına danışılmaksızın yapılan aydınlatmalar hüsran ile sonuçlanır. Sadece kendini bu konuda geliştirmiş ve her türlü aydınlatma bilgisine sahip uzmanlarla çalışmak hem otelinizin kalitesini arttıracaktır hemde gereksiz elektrik sarfiyatlarını azaltacaktır. Ayrıca bir aydınlatma uzmanı ile çalışmak, özellikle kamusal alanlarda olmak üzere, aydınlatmanın görünümünü tanımlamak, olumsuz ilk izlenimlerde önüne geçecektir.

2. Her mekan işlevine göre aydınlatılmalıdır.

Resepsiyon, restoran, bar gibi alanların geleneksel formatı, tek bir odada farklı işlevlerin yer aldığı serbest akışlı alanların formatlarından farklıdır. Bu yüzden her mekanın kendine has aydınlatma planları olmalıdır. Aydınlatma, gün boyunca mekanın değişen birincil kullanımına uyacak şekilde ayarlanabilir olmalıdır. Örneğin, sabahları, kahvaltı sırasında  loş aydınlatma kullanılabilir, ancak daha sıcak havalarda aydınlatma daha sakin bir atmosfer yaratabilecek şekilde ve renk tonlarında ayarlanmalıdır.

3. Tarzınızı Koruyun

Dışarıda durmak ve İçeride kalmak rasında ince bir çizgi vardır. Yönlendirme lambaları misafirler için harika bir odak noktası oluşturabilir; bununla birlikte, bir otelin genel tasarım konseptine uymaları da önemlidir. Bu otel odaları ve ortak alanlar için de geçerlidir. Kendi içinde bir tasarım özelliği olmasının yanı sıra aydınlatmalar, bir otele kendi özel stilini yansıtan veya konseptini tanımlayan mimari veya dekoratif unsurları vurgulamak için de kullanılmalıdır.

4. Tüm alanların iyi aydınlatmaya sahip olduğundan emin olun

aydınlatma tasarımında koridorlar genellikle göz ardı edilir. Fuayeden odalara giden yolculuğun önemli bir parçasını oluşturdukları için, otelin farklı alanlarını  farklı atmosferi yansıtacak şekilde bezenmelidir. Ancak Yönlendirmeye yardımcı olmak için yeterli ışıklandırma gerekli olsa da, farklı alanlardan geçerken aydınlatma şiddet ve renk tonlarında büyük farklılıklar olmamalıdır.

5. Oda aydınlatması esnek tutulmalı

Bir otel odası, çok amaçlıdır. Otel odası aydınlatmasının misafirin çalışması gerektiğinde yeterince parlak olması gerekir, aynı zamanda dinlenme esnasındada rahatlamak için yeterince yumuşak olması gerekir. Bu nedenle konukların ihtiyaç duydukları her atmosfer için otel odalarının aydınlatmaları esnek olmalıdır. Bir seferde tüm lambaları söndürmek için bir ana anahtarı unutmayın!

6. Aydınlatmayı karmaşık yapmayın

Hiç bir misafir otel odasında banyo ışık anahtarını nerede diye aramamalıdır. Müşterilerden sezgisel davranıp onların tüm aydınlatma anahtarlarını erişebileceklerini düşünmek yerine, tüm bu anahtarları onların rahat ulaşabileceği bir yere koyulması daha doğru olacaktır.Mümkün mertebe yönlendirme yazılarından kaçının. Odalar söz konusu olduğunda, konukların oda servisinden aydınlatmaya kadar her şeyi yönetmelerine yardımcı olmak için tablet ve telefon kullanan sistemler kullanılmalıdır veya sadece bir QR kodunu tarayabilir ve cihazlarından tüm aydınlatma kontrollerine erişebilir sistemler kurabilirsiniz. Ancak Yinede, kullanılabilirlik açısından anahtarları da bulundurmalısınız.

7. Kaliteye yatırım yapın

 Her yıl, her hafta, her yıl bir otelden kaç kişinin geçtiğini düşünün. Sonuç, özellikle aydınlatma armatürlerin daha çabuk bozulmasına yol açabilir, bu nedenle oteller için özel olarak tasarlanmış sağlam ve dayanıklı malzemeler kullandığınızdan emin olun.

8. Farklı etkinlikler için aydınlatma sağlayın

Oteller, iş toplantılarından düğünlere kadar çeşitli etkinlikler düzenleyebilmektedir. Geniş renk seçeneklerinden ayarlanabilir dimmer lar ile ışık şiddietinin ayarlanabilmesine kadar konukların tüm ihtiyaçlarına göre aydınlatması gerekir. Farklı fonksiyonlar için önceden tanımlanmış ayarlar zaman tasarrufu sağlayabilir, örneğin konferans sırasında ”Sinevizyonlu aydınlatma” ve ” Konuşmacıların Oturum Düzenlediği aydınlatma” gibi birçok seçenecek ayrı ayrı tanımlanmalı.

9. Doğal ışığı geri getirin

Geçmişte, penceresiz (ve dolayısıyla doğal ışıksız) odaların çoğu zaman iş olayları için son derece yararlı olduğu kabul edilirdi. Örneğin güneşten gelecek potansiyel parıltıyı azaltmak ve projeksiyonlar için duvar alanını maksimize etmek için oldukça faydalı olduğu düşünülürdü. Ancak son yapılan araştırmalar gösteriyorki insanlar doğal ışık almayan hiçbir mekanda kendilerini güvende hissetmiyorlar ve bu durum onları bulunduğu mekandan hemen ayrılma ihtiyacı hissettiriyor. Bu yüzden doğal ışık her zaman planlara dahil edilmelidir.

10. Tasaruflu Olun, LED’leri düşünün

Tartışma yok: Lambalar söz konusu olduğunda, LED’ler artık oteller için bir numaralı tercih.  Enerji faydaları açıktır, fiyatlar düştüğü için mevcut lambaları LED’ler ile değiştirmekte artık çok kolay.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT