MAĞAZA AYDINLATMASI NASIL OLMALIDIR?

Mağazacılıkta aydınlatma dört ana türe ayrılabilir:

  1. Genel / ortam aydınlatması,
  2.  Hedef-görev aydınlatması,
  3.  Vurgulu aydınlatma
  4.  Dekoratif aydınlatma

Aydınlatmada, Halojen, floresan ve LED gibi birçok ampul seçeneği de var. Bu mağaza aydınlatma rehberi, mağazanızın aydınlatılması ve satışları teşvik etmek için doğru aydınlatma, ampul ve armatürleri planlamanıza yardımcı olacaktır.
İşletmeniz için Aydınlatma Neden Önemlidir?
Mağaza aydınlatması, müşterilerin mağazanızda evde gibi hissetmelerini ve satın almalarını teşvik etmede önemli bir bileşendir. Doğru mağaza aydınlatması, sadece ürün alanınızı aydınlatmaktan çok daha fazlasıdır aslında. Ruh halini ve atmosferi ayarlar, alışveriş yapan kişileri önemli alanlara yönlendirir ve iyi bir müşteri deneyimi için genel bir zemin sağlar. Mağaza konsept tasarımınız, Samimi, lüks, modaya uygun, korkak, hızlı hizmet veya zen , imajınız ne olursa olsun, mağaza aydınlatmanız, müşterileriniz kapıdan içeri girdiği anda neler hissediceği ile ilgili ön izlenim sağlar.

1. Dört Farklı Perakende Aydınlatma Türünü Öğrenin

Aydınlatma ile değişik atmosferler, iki elementin yani ışık fikstürleri ve ampullerin çeşitli şekillerde eşleştirilmesiyle elde edilir . Bunları nasıl birleştireceğiniz mağazanızın aydınlatma ihtiyaçlarına bağlıdır.

Vurgu aydınlatma

Vurgu aydınlatması,mağazanızdaki belirli alanları, vitrinleri ve dekorları vurgulamak için kullanılır. Mağazanızdaki raflara ve vitrininize ürünlerinizi daha özel ve satışa yönelik daha belirgin kılmak için vurgu aydınlatmaları kullanılır.Vurgu aydınlatması, müşterilerinizin vitrinlerinizin ve öne çıkan ürünlerinizin daha da farkedilmesini sağlar. Vurgu aydınlatması, arka aydınlatma olarak vitrinlerin arkasına takılabilir ve mağazanızdaki kasvetli köşeleri aydınlatmak için de kullanılabilir.

Görev Aydınlatması

Görev aydınlatması, belirli görevler veya amaçlar için daha fazla ışığın gerekli olduğu alanları aydınlatmak için kullanılan odaklanmış aydınlatmadır.Mağaza kasaları, soyunma odaları, servis masaları ve arka ofis ve stok alanları tümüyle görev aydınlatması ile aydınlatılır.

Dekoratif aydınlatma

Dekoratif mağaza aydınlatması, yukarıda belirtilen aydınlatma taktikleri için dekoratif bir elemandır aslında. Dekoratif aydınlatma, bir avize, sarkıt armatür seti veya bir vurgu, iş veya ortam aydınlatma ihtiyacını doldururken mağaza markanızı tanımlamanıza yardımcı olacak şık bir ray sistemi gibi belirli bir estetikle donatılmış bir armatür kullanılarak sağlanır.

Genel (veya Ortam) Aydınlatma

Genel veya ortam olarak da adlandırılan aydınlatma, mağazanızın ana ışık kaynağıdır. Ortam aydınlatması kasayı,köşeleri,reyonları ve rafları vurgulamak için kullanılan aydınlatmalar arasındaki boşlukları doldurur. Genel mağaza aydınlatmasının genel amacı, müşterileri mekanda rahat hissetmelerini sağlamak ve davet edici butikler gibi tüm mağazayı güvenli bir şekilde gezinmek için yeterli ışık sağlamaktır.

2. Ampuller ve Armatürlerin Seçimi

Yukarıda ele alınan dört aydınlatma yönteminin her biri, mağazanızın belirli alanlarını aydınlatmak için stratejik olarak yerleştirilmiş armatürlerde çeşitli ampuller kullanılarak elde edilebilir. Doğru aydınlatma şekli yapılmadığı ve doğru ampüller seçilmediği sürece, alanınız çok fazla ışık altında kalacak veya çok karanlık kalacak veya yanlış ampül seçimi sonucu ışık ürünleriniz üstünde yanılmaya sebep verecek şekilde parlayacak.
Mağaza Aydınlatması – Ampul Parlaklığı ve Renk
Perakende mağaza aydınlatmasında kullanılan üç farklı türde ampulü keşfetmeden önce , ışığın ölçüldüğü iki farklı yolu anlamanız gerekir: renk sıcaklığı ve lümen. Bu iki faktörün her biri, mağaza ışık alanınızda elde etmek istediğiniz atmosferi yaratmada rol oynar.
Renk Sıcaklığı = Işığın Renk Tonu
Işığın – sıcak veya soğuk – tonu , renk sıcaklığına göre belirlenir ve bu, Kelvin etiketlerinde, ampul etiketleri üzerindeki K harfi olarak gösterilir. Genel bir kural olarak, yüksek Kelvin beyaz – veya soğutucu ışıktır.
Mağaza aydınlatma – ampul sıcaklıkları
Sıcak tonlar Kelvin ölçeğinin alt ucunda, 2000K ila 3500 K arasında durmaktadır; Günışığı ve daha soğuk tonları 3600K ve üstüdür. Bu renk sıcaklığının mağazanızın ambiyansı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Sıcak renkler rahat ve davetkârdır; soğutucu renkler ise modern ve keskin bir ton verir.
Alanınız boyunca çeşitli renk sıcaklıklarını karıştırabilirsiniz, ancak küçük mağazalar tek bir genel renk tonuna yapmaya eğilimlidir. Ayrıca, duvar renkleriniz, tavan yüksekliğiniz ve pencerelerden gelen doğal ışık miktarı, alanınız için doğru aydınlatmayı seçmede etkili olan önemli faktörlerdir.
Lümen = Parlaklık
Lümen, tek bir ampul veya entegre LED ışık kaynağının yaydığı parlaklık ölçüsüdür . Bir ampulün kullandığı enerjinin ölçüsü olan Watt, enerji tasarruflu floresan, halojen ve LED aydınlatma geleneksel akkor ampullere kıyasla watt başına daha fazla lümen yaydığı için güvenilir bir parlaklık ölçümü değildir. Bu nedenle, lümen, mağaza aydınlatmanız için ampul seçerken kullanmanız gereken ölçümdür.Belli bir alanda daha parlak bir ışığa ihtiyacınız varsa, daha yüksek lümenli bir ampule ihtiyacınız vardır .
Mağaza Aydınlatma – Ampul Çeşitleri
Mağaza aydınlatmada kullanılan farklı tipte ampullerin, Işık şiddeti (lümen) ve renk sıcaklıklarının bilinmesi önemlidir. Genel olarak konuşmak gerekirse, loş veya parlak kullanımlar veya sıcak ve soğuk tonlar için tek bir ampul türü kullanmak yeni led teknolojisi sayesinde mümkün. Yani çoğu aydınlatma şemasını herhangi bir ampul tipiyle elde edebilirsiniz.
Ampullerden bahsetmişken, mağaza aydınlatmasında kullanılan üç ana ampul çeşidi var ve her biri hakkında birkaç önemli ayrıntı şu şekilde;

Halojen Ampuller
Ortalama maliyet – Yaklaşık 10 tl civarından başlar fiyatları.(makalenin yazıldığı tarih için)
Kullanım Ömrü – Üç seçeneğin en kısası.
Enerji verimliliği – Üç seçeneğin en fazla enerji tüketeni.
Renk sıcaklığı aralığı – Halojen ampuller, renk sıcaklığının tam spektrumuna sahiptir – sıcaktır.

Floresan Tüpler ve Kompakt Floresan Ampuller (CFL)
Ortalama maliyet – Yaklaşık 30 tl civarından başlar fiyatları. (makalenin yazıldığı tarih için)
Kullanım Ömrü – Üç seçeneğin ortasında.
Enerji verimliliği – Üç seçeneğin ortasında; LED’lerden daha fazla enerji kullanır ancak halojen ampullerden daha azdır.
Renk sıcaklığı aralığı – Floresan tüpler ve CFL ampuller, renk sıcaklığının tam spektrumuna sahiptir – soğuk ve sıcak olabilir.
Floresan aydınlatma genel ortam aydınlatması için popüler bir seçenektir, ayrıca vurgu ve görev aydınlatma ihtiyaçlarına uygun hem tüp hem de kompakt ampul aydınlatmasında dekoratif seçenekler sunar. Floresan aydınlatma, halojen ampullerden daha pahalıdır, ancak uzun vadede işletme maliyetleri daha enerji verimli bir seçenek olduğundan daha düşüktür.

LED aydınlatma
Ortalama maliyet – Yaklaşık 50 tl civarından başlar fiyatları. (makalenin yazıldığı tarih için)
Kullanım Ömrü – Üç seçeneğin En uzunu.
Enerji verimliliği – Üç seçeneğin en iyisi; Floresan ve halojen ampullerden lümen başına çok daha az enerji kullanır.
Renk sıcaklığı aralığı – Diğer iki ampul seçeneği gibi, LED’ler de renk sıcaklığının tam spektrumuna sahiptir – her renk tonunda ayarlanabilir.
Perakende mağazaları, aydınlatma uygulamalarının çoğunda hızla LED aydınlatmayı benimsiyor. LED teknolojisi son yıllarda muazzam bir şekilde büyümüştür ve çok çeşitlidir, çevre, görev ve vurgu aydınlatmaları için uzun ömürlü LED’leri bulabilirsiniz. Bazı uygulamalarda, spot aydınlatma gibi, halojen ampuller hala daha fazla renk hassas ışık sağlayabilir, ancak genel olarak, LED’ler çoğu aydınlatma ihtiyacına uygundur ve uzun vadede enerji maliyetlerinden en fazla tasarruf etmenize sağlayacak ampül çeşitir.

3. Mağaza Aydınlatma Planınızı Tasarlayın ve Maliyetlerini Hesaplayın

Artık temelleri bildiğinize göre, perakende aydınlatma planınızı bir araya getirmeye hazırsınız. En kolay yöntem, aydınlatma fikirlerinizi mağaza kat planınıza yansıtmaktır . Bunu, mağazanızın planı üzerinde altlık kağıdı kullanarak yapabilir veya SmartDraw gibi bir çevrimiçi mağaza düzeni ve tasarım aracı kullanabilirsiniz. ayrıca, mağaza sahiplerinin yaratıcı olmalarını da hatırlatmak isteriz, çünkü “dekoratif aydınlatma birçok şekilde olabilir. Duvarlara, girintili nişlere, pencere ekranlarına, sütunlara, girişe ve hatta kasaya yerleştirilebilir. ”

4. Ortam Aydınlatmalı Boşlukları Doldurun

Ortam aydınlatması görev ve dekoratif armatürler arasındaki ışık aralıklarını doldurur.
Elbette, gerekli kablolama, güçlendirme veya montaj işi, herhangi bir aydınlatma planının gerçek maliyetini etkiler. Ancak, yukarıda ele alınan dört aşamalı katmanlı aydınlatma yaklaşımı, genel fikstür ve ampul ihtiyaçlarınızı değerlendirirken size bir başlangıç ​​ve artı maliyet hakkında bir fikir verir.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT