MAĞAZA TASARIMI İÇİN 3 ÖNEMLİ DETAY

Bir perakende mağazasının işletme sahibi olarak, müşteri demografinizin ayrıntılı raporlarını yayınlayabilir ve hatta bunları satışlarınızı arttırmak için dijital üst düzey taktikleri kullanabilirsiniz. Ancak, mağazanızın genel görünümüne ve hisine dikkat etmiyorsanız (satın alma kararlarını etkilemede önemli bir faktör) satışlarınızı artırma fırsatını kaçırıyorsunuz demektir.
Mevcut mağaza düzeni tasarımınızdaki değişiklikleri dikkate almanız gereken üç temel alan vardır: mağazanın ön tarafı yani vitrini, mağazanızın düzeni ve mağazanızın atmosferi.

MAĞAZA VİTRİNİ

Mağaza vitrinleri, özellikle yeni bir müşteri markası değilseniz, yeni müşterileri mağazanıza davet etmek için etkili olabilir. Unutmayın, insanlar görseliğe önem vermektedir. Bu yüzden özel ürün envanterinize göz alıcı bir şekilde bir spot ışığı koyarak müşteri trafiğini artırabilirsiniz. Dijital tabelalar, ürünlerinizi değişen resimler ve videolarla sergilemenize ve hatta en son satışlarınızı tanıtmanıza olanak tanıyabilir. Ancak bunların hepsi bir düzen ve bir tasarım dahilinde olmalıdır.

MAĞAZA DÜZENİ

Bir araştırmaya göre , müşteriler bir mağazaya girdiğinde saat yönünün tersine hareket etmeye eğilimli olduklarını göstermektedir. Bu şu demek oluyor; en yüksek kar marjlı ürünlerinizin ana noktasının ana giriş kapısının sağında olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca Aynı araştırmada tüketicilerin, merkez ya da sol taraf girişlerine karşı sağdan girişleri olan mağazalarda daha uzun alışveriş yapacağını da öne sürüyor.
Ürün yerleştirme, alışveriş yapanların yürüyüş modellerini etkileyebilir ve daha fazlasını satın almaya teşvik edebilir. Klasik bir örnek: mağazanızda süt ve yumurta gibi ürünler satılıyorsa, bunlar mağazanın arkasına yerleştirilmelidir. Müşteriler, temel ürünlere ulaşmak için diğer ürünlerin sıralarını geçmeli ve onları arkaya doğru ilerlemeye teşvik etmelidir.
En kârlı ürünlerinizi göz seviyesine yerleştirerek, müşterinin bu ürünü % 35 oranında daha fazla tercih edeceği olasılığını artıracaksınız ! Ayrıca, müşterilerinizi rahat ve değerli hissettirmek için alanınızı genişletin ve yürüyüş yollarını geniş tutun.

MAĞAZA ATMOSFERİ

Taze pişmiş tarçınlı çöreklerin kokusundan kaşmir süveter hissine kadar her ayrı ürün, alışveriş yapanların duyularını etkileyerek satışları arttırmak için faydalanılabilir. Perakende mağazaları mağazalarının etrafında hafif ve hoş kokular dağıtmalı, restoranlar ise kokuları mutfaktan dışarı pompalayabilir.
Perakende mağazalar için dokunarak alma isteği giderek daha önem kazanmakta. Şöyle düşünün; internette görüp satın aldığınız birçok ürün, ya resimlerde ki gibi görünmediği için iade ettiniz , yada resimlerde aynı olmasına rağmen dokunduğunuz da hissettiğiniz kalite hissi sizi memnun etmediği için iade ettiniz. Bu yüzden ürünlerinizi sergilerken ürün kadar, ürün raflarınızın malzeme kalitesi ve bıraktığı hisside düşünün.
Sesi unutma: markanızla ilgili bir ses kimliği oluşturmasını sağlayarak işletmeniz için bir film müziği tadında bir müzik oluşturabilirsiniz. Sadece markanızın nasıl algılandığını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerin mağazanızda geçirdikleri süreyi de etkiler ve hatların daha hızlı ilerlemesini sağlar.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT