MAĞAZALARDA ÜRÜN SERGİLEME PLANI NASIL OLMALI?

Bir önceki makalemizden kullanmak istediğiniz kat planını anladığınıza göre, ürünlerinizi nasıl yerleştirmek istediğinizi planlamaya başlamanın zamanı geldi. Ürün yerleşiminizi planlamak için bolca zaman harcamanız önemlidir, çünkü doğru şekilde yapıldığında, müşterileriniz gerçekten ihtiyaç duydukları şeyleri almak için her zaman ekstra bir şey alacaklardır. Ayrıca satın almak istedikleri ürünleri bulmak daha kolay olacaktır.

Burada, seçtiğiniz küçük kat planının türü ne olursa olsun, çoğu küçük işletme için geçerli olan birkaç genel satış noktası vardır:

1. En çok tüketilen Ürünleri mağazanın arkasına koyun
Örneğin bir süpermarket;en çok satılan ürünlerden biride ekmek’tir. Ekmek dolap ve rafını en arka bölümlere yerleştirin.Böylece müşterileriniz almayı planlamadığı diğer raflarında yanından geçecektir. Müşterilerin her zaman unutdukları veya yol boyunca ihtiyaç duyduklarını fark etmedikleri ek birkaç ürünü de alacağını göreceksiniz.

2. Yüksek marjlı öğelerle mağazanın arkasına giden yolu hizalayın
Örneğin tuvalet kağıdı, özellikle yüksek bir satış yüzdesine sahiptir. Müşterilerin bir şeyleri unuttuğunu ya da evde olup olmadığını hatırlamadığında mükemmel bir hatırlatmadır bu yöntem. Bu, işletmeniz için ekstra satış anlamına gelir.

3. Mevsimlik ürünler ve daha küçük yüksek marjlı ürünleri mağazanızın önüne koyun.
Bu gösterileri mağazalarınızda belirli sezonlarda saklayın. Her zaman değil ama zaman zaman sezonluk ürünlerinizi en öne koyun.

4. Genel mal ve yiyecekleri mağazanın ayrı taraflarına koyun
Müşterilerin, ürünlerinizin mağazanızda nerede bulunduğuna aşina olmalarını ve her şeyin tutarlı görünmesini sağlar. Mağazanızın departmanlara ve kategorilere göre ayırmanız müşterilerin mağazanızda ürünü nerede bulabilecekleri hakkında daha rahat bilgi sahibi olmasını sağlar.

5. Müşteriler girerken daima sağa dönerler
Girişten sonra bir mağazanın sağ tarafı, müşterilerin dönüş yapacağı en yaygın yöndür. Bu nedenle, kullanmak zorunda olduğunuz en önemli mağazacılık alanıdır sağ taraf. HER ZAMAN bu noktalarda yüksek marjlı, satış rakamları yüksek malzemeler yerleştirdiğinizden emin olun.

6. Çalınma İhtimali Yüksek Ürünleri mağazanızın arkasına koymayın.
Mağazanızın arkası genellikle hırsızlıkların ortaya çıkması için en kolay konumdur, çünkü mağazanızın en gizli kısmıdır. Kasanın yanında saklanan kozmetik ürünleri ve saç aksesuarları gibi yüksek çalınma ihtimalli ürünleri mağazanızın birden çok noktasından kolayca görülebilen alanlarda tutun.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT