OFİSİNİZİN RENGİ NE OLMALIDIR VE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Renklerin, işyerinizde birçok psikolojik etkisi bulunmaktadır. Sarı ve Yeşil  tonları “yaratıcılık” ve “inovasyon”’u çağrıştırıyor mu size de?  Çeşitli tonlar, bir alanı aydınlatan kolektif bir avantaj sunarken, her rengin kendine özgü bir faydası vardır. Bu makalede size ofis alanlarında bulunan ortak renklerden bazılarını ve bunların insanları nasıl etkilediğini vurgulayacağız…

Beyaz

Texas Üniversitesinden yapılan araştırmaya göre, tamamen beyaz bir ofis alanına sahip çalışanların hata yapmaya daha meğilli olduklarını gösteriyor. Ancak, bu renk ofis ortamlarında olumsuz bir özellik olarak göz ardı edilmemelidir.  Özellikle baskın renklerin etkisini kırmak ve nötr bir otam yaratmak istediğinzde, beyaz bir yumuşatma rengi olarak entegre edilebilir. Bu strateji, renkli bir alanın etkisini azaltarak kırmızı, mavi veya yeşilin daha az kaotik olmasını sağlar.

Yeşil

İş söz konusu olduğunda, yeşil renk şirketin karbon salınımını azaltmanın ötesinde bir anlam ifade etmelidir. Yeşil aynı zamanda daha yaratıcı çalışanların giriş kapısıdır. Journal of Personality and Social Psychology Bulletin dergisinde yayınlanan bir makalede,  Yeşil renk’e sadece kısa bir bakışla bile daha fazla yaratıcılık sağladığından bahsetmektedir.

Bu sonuçlara göre, yaratıcı çalışanlar küçük dozlarda da olsa yeşil’e ihtiyaç duyarlar. Ofisin etrafındaki bitkileri birleştirmek, yaratıcılığı artırırken tasarımı geliştirmek için harika bir yoldur veya yeşil bir sandalye de, çalışanların masalarına her yaklaştıklarında yaratıcılık adına bir kıvılcım verecektir.

Mavi

İnsanlar genellikle mavi rengi açık bir gökyüzü veya geniş bir okyanusla ilişkilendirir. Doğanın bu yönleri genellikle sakin olma duygusunu uyandırdığı gibi, maviyi görmek de çalışanların endişeli zihinlerini yatıştırır. Üretkenliği arttırdığı da bilinir. Bir şirket tümüyle mavi duvarlarla sahip olması bile onlara bir problem yaratmayacaktır.

Sarı

Parlak ve eğlenceli, sarı bazı belirgin nitelikleri vardır.  Sarı ve Turuncu gibi renkler hoş karşılanır ve bir ofis alanına gerçekten enerji verebilir.Tabi Diğer renklerde de olduğu gibi, küçük dozlar kullanmak en iyisidir. Sarı veya turuncu halılar, vurgulu duvarlar ve ofis dekorları bu renk tonlarını vurgulamak için harika seçenekler.  Ancak şundan da atlamadan bahsetmek gerekir; Sarı rengin iştahı oldukça arttırdığı yapılan araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Bu yüzden Şirketler sarı duvarları ofislerinde kullanmak isterler ise, mutfak için bu renk tonlarını kullanmaktan biraz düşünmelidirler.

Kırmızı

İnsanlar çoğu zaman kırmızının bir güç, öfke ya da sevginin sembolü olduğunu düşünürler. Ofiste, sıcaklığa işaret ediyor.Kırmızı rengi görmek, çalışanların odadaki sıcaklığın gerçekte olduğundan daha yüksek olduğunu hissetmelerini sağlayabilir. Ofisler, özellikle binanın soğuk olduğu alanlara kırmızı renk katmak suretiyle bundan faydalanabilir.

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT