BİR OFİS ALANI TASARLANMADAN ÖNCE SORULACAK ÖNEMLİ SORULAR NELERDİR?

Her ofis alanının yeniden tasarlamadan önce, ihtiyaçlarınızın ve hedeflerinizin neler olduğunu tanımlayarak başlamalısınız. Ofis alanı tasarım projenize başlamadan önce, sorulması gereken önemli sorular  bu makalemizde derleyip toparlamaya çalıştık…

Ne kadar alana ihtiyacım olacak?

Öncelikle, alan sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz çalışan sayısının kaba bir tahminini hesaplamanız ve iş tarzınızı dikkate almanız gerekir. Örneğin, bir açık ofis planı, hücreler gibi muhafazaları olan bir ofise kıyasla daha farklı alanlara sahip olacak ve kullanımı daha verimli olacaktır.

Kişisel alan, şirketinizin kurumsal hiyerarşisini nasıl belirlediği ve çalışanlarınızın ne ile meşgul olduğu, çalışma türlerinin ne olduğu gibi faktörler, ihtiyaç duyacağınız alan miktarını da etkileyecektir. Örneğin, çalışanlarınız iş günlerini hatırı sayılır bir sürede işyerinde geçireceklerse, büyük miktarda kişisel alana sahip olmalarını istersiniz. Ancak, çalışanlarınız çoğunlukla saha çalışması yapıyorsa, alan büyük olmayabilir.

Alanımı nasıl esnek yapabilirim?

Ortak bir alanı paylaşmak  zor olabilir, özellikle de çok fazla kişi çalıştıran ofislerde neredeyse imkansızdır ve bu durum gittikçe daha fazla çalışana ihtiyaç duyan yöneticilerin yaratıcı olmalarını gerektiriyor.

Bir odadan diğerine geçebilen ve genel tasarımla uyumlu bir şekilde uyum sağlayabilen modüler ofis mobilyalarını satın almayı düşünün . İstiflenebilir bileşenler (ofis koltukları gibi) daha da pragmatiktir, paradan tasarruf eder ve ihtiyacınız olduğunda daha fazla alan yaratır. Toplantı salonlarınızı belki modüler yapabilirsiniz. Bir konferans salonu bulundurmak yerine belki toplantı salonlarınızı birleştirip, konferans salonuna çevirebilirsiniz.

Gerektiğinde gizliliği nasıl sağlayabilirim?

Açık ofis kat planları, işbirliği ve dayanışma için  yapılır aslında ancak  bununla beraber değişik sorunlarda gelmektedir.. Birçok çalışan bir açık ofisle 1 numaralı sorunun mahrem olduğunu iddia ediyor. Ofis alanını planlarken bir denge kurmak önemlidir .Çalışanların ofisin vızıltısından uzaklaşarak bir rapora odaklanabilmelerini ya da 1 e 1 görüşmelerde, ofisinizde daha fazla üretkenlik ve mutluluk sağlayacaktır. Bunun için özel yalıtımlı, izole edilmiş mekanlar tasarlanmalı.

Ofis alanımın şirketim hakkında neyi nasıl ifade etmeli?

Mekanınızın tasarımı ofis kültürünüz hakkında ip uçları vermeli. Geleceğin şirketleri, şirketlerinin en çok neye değer verdiğini düşünmeli ve sonra bu değerleri, ofislerinin nasıl hissetmesini ve bakmasını istedikleri ile birleştirmelidir. Şirket kültürünüzü ve ofis alanınızın bu kültür hakkında ne söylemesini gerektiğini düşünün. ve bunu tamami ile ofisinize yansıtın.

Çalışanların çalışmak, sosyalleşmek ve rahatlamak için rahat yerleri var mı?

Rahat çalışanlar daha mutlu ve daha üretkendir. Bu nedenle, çalışanların bir süreliğine ofis içerisinde dinlenebilecekleri bir yer olması önemlidir. Mola odaları ve salon odaları bu konfor alanı için ideal bir seçenek oluşturur.Günümüzde Birçok ofiste bu alanlar artık bir norm haline geldi. Bu sıra dışı mekanlar, öğle yemeği yedikten sonra veya  çay saatlerinde eğlence aktiviteleri yapmak için harika mekanlardır. Çalışanlara, masalarından az mesafeyle rahatlayıp uzaklaşabileceğini hissettirirler. Bu yüzden doğru ofis alanını tasarlarken bu alanları arka plana atmamak gerekmektedir.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT