İYİ BİR OTEL RESTORANI TASARIMI NASIL OLMALI?

İYİ BİR OTEL RESTORANI TASARIMI NASIL OLMALI?

Otel Restoranları, İşletmelerin genel satışını ve popülerliğini destekleyebilecek en önemli bölümlerden biridir. Tüm konukların ziyaretlerinden memnun kalabilmeleri için tesisler doğru bir şekilde projelendirilmeli (özellikle restoran bölümü) ve mümkün olan en iyi yemek deneyimini en iyi şartlarda müşterilere yaşatmalı. Otel Restoranları tasarımları konusunda birkaç öneri verebiliriz;

1.Tasarıma başlamadan önce ilk olarak Otelin bulunduğu bölgede ne gibi ürünler servis edilebilir ve otelin potansiyel ziyaretçileri nasıl yemeklerden hoşlanır bunları tespit etmelisiniz ve bunun için kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Yapılan araştırmalar ve tespitler doğrultusunda tasarımınızı ve otel menünüzü rekabetçi bir konsept ile ortaya koymalısınız.

2.Otelinizin genel tasarımına kıyasla otel restoranınıza farklı bir karakter verin . Konuklarını deneyimlerini yenilemeleri ve Otelin farklı bir yönünü vurgulamak için otel restoranını otelinizin geri kalanından ayırmaya çalışın. Böylece otelinizi sıradanlaştırmamış olur ve farklı atmosferler yaratarak ziyaretçilerin ilgisini arttırabilirsiniz.

3.Otelin bulunduğu bölgenin Yerel mutfağı iyi tanıtın ve konuklarınızı yerel yemek alışkanlıklarıyla tanıştırın. Yemek (ve özellikle de iyi yemek), misafirlerin konaklama deneyimini şekillendirmek ve hedefinize güçlü bir kimlik kazandırmak için son derece önemlidir. Konuklarınızın otelde kaldıkları süre boyunca denemeyi bekledikleri ilk şey, yerel mutfak ve yemek tarifleridir. Yemek Şefiniz den, konuklarınıza en azından temel yerel yemek deneyimini sunacak bir menü oluşturmasını isteyin ve restoranın konseptini de yerel yemek kültürüyle bezeyin. Ancak bunu yaparken konukların konforunu da es geçmeyin.

4.Kahvaltı servisini, misafirlerin öğle veya akşam yemeği yedikleri yerde değil daha farklı bir noktada yapmalısınız. Çünkü ziyaretçilerin farklı saatlerde farklı istekleri olabilir. Birinin kahvaltı yaptığı saatte bir başka kişi öğle yemeğini yemek isteyebilir. Bu her iki tarafa da rahatsızlık verebilecek bir durumdur. Bu yüzden eğer mümkünse Kahvaltı salonu yemek salonunda ayrı tutulmalıdır.

5.Ana otel restoranınız için ayrı bir kimlik oluşturun ve tamamen farklı bir proje gibi görünmesini sağlayın. Yeni bir şehiri ziyaret ederken, Ziyaretçiler çevreyi ve şehrin yerel kültürünü mümkün olduğunca keşfetmek ister. Otelin restoranını özel bir konsept ile tasarlamanız müşterilere şehrin bir başka noktasında özel bir restoran daymış gibi hissettirir (Restoran sadece otel konuklarını ağırlıyor olsa bile) ve bu durum otelin daha da çekici olmasını sağlar ve otelin kalitesini arttırır. Bu nedenle, restoranınız için ayrı bir marka kimliği oluşturun ve misafirlerinizi sadece yüzme havuzunun yanında olsalar bile akşam yemeği için başka bir yere gitmiş gibi hissettirin!

CATEGORIES:

YOUR COMMENT