OTEL RESTORANLARINI İYİLEŞTİRME HAKKINDA BİRKAÇ FİKİR

Konuklarınızın her gün başlayacağı yer olan yemek salonu, genel konuk deneyiminde önemli bir rol oynayan bir yerdir ve otelin kalbi ve ruhudur. Bu nedenle, otel yemek salonunuzu verimlilik, estetik ve işlevsellik açısından optimize etmek, işletme üzerinde önemli ölçüde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Bugün otelinizde bunu nasıl başaracağınıza dair ip uçları vereceğiz ve misafirlerinizin kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği yedikten sonra karınları doymuş ve mutlu bir şekilde çıkmasını sağlayacağız.

Yerleşim planı, tüm yemek deneyimini en iyi şekilde etkilediğinden, herhangi bir otelin yemek mekanını optimize ederken göz önünde bulundurulması gereken temel ilkedir.

Çok odalı bir yerleşim planının kullanımı, ekstra misafirleri karşılamak için harika bir yol gibi görünse de, Açık oda düzeni, kat alan planınız için en iyi seçimdir. Misafirleriniz için hayatı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda otelinizin yemek mekanı yaşamına gerçekten katkıda bulunan daha iyi bir atmosfer yaratır.

Kahvaltı servisi sunuyorsanız, salonunuzu kolay bir self servis deneyimi oluşturmak için genel kat planının merkezinde olduğundan emin olun.  Dayanıklı granit bir tezgah, kahvaltı bittikten sonra eş zamanlı olarak basit ve sorunsuz temizli sağlarken, yemek odanız için çağdaş ve temiz görünümlü bir alan oluşturmanıza katkı sağlayacaktır.

Yemek odanızda bir bar varsa, bunun servisi kolaylaştırabilecek bir bölgede konumlandığından emin olun. Bu, aynı zamanda sadece bir içki ile rahatlamak isteyen, alanın asıl amacından bağımsız olarak keyifli bir deneyim yaşamak isteyen misafirleriniz için güzel bir köşe olmalı ve onları tekrar barınızı ziyaret etmeye teşvik edecek kadar güzel olmalıdır.

Markanızı yansıtan mobilyaları seçin

Hangi yemek mobilyalarının otelin yemek yeme alanına en uygun olduğunu düşündüğünüzde, ne tür bir otel olduğunuzu ve tarzınızın ne olması gerektiğinide es geçmeyin. İyi bir yemek deneyimi mi ya da sıradan bir yemek deneyimi sunacaksınız? Buna karar verdikten sonra günlük kullanımın aşınmasına ve yıpranmasına dayanabilecek mobilyalar seçin ve garanti ürünler aldığınızdan da emin olun.

Yatak odalarından bara ve yemek odasına kadar tutarlı bir marka oluşturmak için iç mekan dekorunuzun renk ve desenleriyle eşleşen malzemeleri seçin, kumaşların leke tutmaz olmasını ve kaliteli temizlik için kolayca silinip temizlenmesini sağlayın. Markalama ile pratiklik arasındaki dengeyi korumak çok önemlidir, bu yüzden birini diğeri için feda etmeyin.

Şekil ve mobilya boyutlarına gelince birçok seçeneğiniz vardır, bu nedenle, hangi seçeneklerin alanınız için en iyi şekilde çalıştığını dikkatlice incelemeniz önemlidir. Öncelikle, otelde konaklayacağınız misafir türlerini düşünmelisiniz. Eğer müşteriniz öncelikli olarak aileyse, çok sayıda seçeneğe sahip olması için bir dizi farklı boy tabloya ihtiyacınız olacak; Grupların seçenekleri olması için dört, altı ve sekiz kişilik masalar sağlayın.

Kahvaltıda, sabah acele edip sıradan bir kahvaltı yapmaları yerine, sosyalleşmeyi teşvik etmek için yemek odası düzeninize yuvarlak masalar eklemeyi düşünün. Akşam boyunca, kare masalar, alan verimliliği ve masa dönüşü için en iyi şekilde çalışır. Nihayetinde, masa boyutlarını, yalnız misafirlerden büyük aileye, herkese hitap edebileceğinizden emin olmak için, iki kişilik tabloları gerektiğinde kolayca masa düzenleri etrafında kaydırmak için kullanmanız iyi bir fikirdir.

 

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT