MEVCUT OTELLERİN YENİLENMESİ NASIL YAPILMALI?

MEVCUT OTELLERİN YENİLENMESİ NASIL YAPILMALI?

Daha düşük maliyetlerle başarılı bir otel yenilemesinin nasıl gerçekleştirileceğini bu makalemizde öğrenebilir ve hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Mevcut bir otelin yenilenmesi, otel işletmecisi için önemli bir yatırım ve zaman gerektiren çok seviyeli ve zorlu bir süreçtir aslında. Bununla birlikte, aynı zamanda yaratıcı ve eğlenceli bir süreç de olabilir. İşin sadece günlük operasyonunu yeniden canlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda daha önemli karlar sağlayacak yeni bir başlangıçta olabilir işletmeci için.

Bir yenileme projesinde yaygın olarak görülen bir sorun; hem zaman hem de para tasarrufu sağlayacak net, tanımlanmış eylemlere sahip entegre bir planın olmamasıdır. Peki, bir otel yenilerken otel yöneticisinin takip etmesi gereken adımlar nelerdir?

1. Adım: Ön Tasarım: Mevcut durumu sadece Tasarım seviyesinde değil, İşletme ve Misafir deneyimlerinide değerlendirin ve geçmişte edinilmiş tecrübeleri yeni projenize kesinlikle yansıtın.

Genellikle, bir oteli yenilemeye yönelik temel yaklaşım estetik olarak iyi görünmesidir. Malesef otel işletmecisinin ve müşterilerinin deneyimleri ve tecrübeleri gibi çok değerli faktörler genellikle atlanır. Bir oteli yenilemeden önce, hem estetik hem de işlevsel olarak iyileştirilmesi gereken noktaları belirlemek için kullanıcıların genel deneyimini değerlendirmek önemlidir. Estetikten ayrı olarak, mevcut tasarımın konukları tatmin etmeye yardımcı olup olmayacağına karar vermeliyiz. Olumlu ve olumsuz noktaları kaydettikten sonra, mümkün olan en iyi sonuç için iç mimara net talimatlar verilmeli.

2. Adım: Konsept: Yeni konsept, hedefler ve gelir fırsatları belirlenerek oluşturulmalı.

Bir oteli yenilenmesi, Tesisin karaketerini değiştirmede ve rekabette öne çıkması için eşsiz bir fırsattır. Açıkça, kavramın tanımı, tasarım kimliğini ve potansiyel olarak otelin dahil etmek isteyeceği olanakları da etkilemektedir. Bu faktörler mimari ekip tarafından tamamen dikkate alınmalıdır. Örneğin, yerel şaraptan esinlenerek gastronomi üzerine odaklanmaya karar veren bir otel, aynı zamanda, odaya özgü dekoratif mahzenlerin yanı sıra, şaraba bağlı özel tesislerin yanı sıra konsepte atıfta bulunan dekoratif unsurları da kullanmalıdır. Tüm bu unsurlar otel için daha fazla gelir fırsatına yol açabilir.

3. Adım: Planlama: Bütçe, malzeme teslimi ve inşaat sürecine göre güvenilir bir proje yürütme planı oluşturma.

Bütçenin belirlenmesi, tüm süreci etkilediği için otel yenileme başarısını tanımlayan en kritik aşamalardan biridir. Mimari ofis, başlangıçtan itibaren genel yenileme bütçesi hakkında net bir bilgiye sahip olduğunda, daha iyi yönetim yapabilir ve parayı hem otel konseptini hem de tesislerini güçlendirecek parçalara ayırabilir ve artan karlılığa dahi yol açabilir. Bu nedenle projeye başlanmadan önce net bütçe belirlenmeli ve tüm hareket bütçe üzerinde sağlanmalıdır. Bu hem gereksiz iş yükünün oluşup aynı işlerin tekrarını azaltacak, hemde hem tasarımcı hem işletmeciye ciddi zaman kazandıracaktır.

4. Adım: İletişim: Yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmak için inşaat süresini en etkili şekilde ayarlayın.

Otelin yenileme bütçesi önemli bir faktördür.Otelin yenileme süresi içerisinde kazanamadığı ve hatta kaybettiği bir müşteri kitlesi işletmeci için çok daha önemlidir.Bu yüzden hemen hemen her sektörde olduğu gibi Zaman=Zarar politikası göz ardı edilmeden, tasarımdan anahtar teslime kadarki tüm süreç mümkün mertebe en kısa süreye çekilmeli. Bunu da yapmanıza yardımcı olacak en etkili yöntem iyi bir iletişim stratejisidir. Yenileme sürecinin eşsiz bir iletişim ile yürütülmesi hayati önem taşımaktadır. Yaklaşan fırsatları kaçırmamanız ve  yeni hedef kitlelere ulaşabilmeniz için iyi bir iletişimi sağlamak zorunluluktur. Ayrıca eski müşterilerinizle iletişim kurmanız ve yenilenen otelinizden bahsetmeniz size ekstra kazanç sağlayacaktır.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT