PARAMETRİK TASARIM NEDİR?

PARAMETRİK TASARIM NEDİR?

Belirli Parametreler tarafından yönlendirilebilen tasarımların tamamına parametrik tasarım diyebiliriz. Bu parametreler sayılar ve algoritmalardan oluşabilir ve değişkenlerdir. Yani kısaca şöyle anlatabiliriz belki;

Örneğin bir masa modelleyeceksiniz. İlk aşamada genişlik derinlik ve yükseklik gibi değerleri giriyorsunuz. Daha sonra Bu değerlere bağlı olan ve masanıza şekil veren bir takım algoritmalar veya yöntemler belirliyorsunuz ve bunların tamamı nihai tasarım çıkana kadar hep birbirine bağlı parametreler zincirinden oluşuyor.

Klasik tasarım metodunda tasarım modelinizde bir değişiklik yapmak istediğinizde en başa dönüp tekrardan modellemeniz gerekir. Ancak Parametrik Tasarımda tüm sayılar, algoritmalar, yöntemler birbirine bağlı değiştirilebilir değerler olduğu için yapmak istediğiniz değişikliği o değerde hemen gerçekleştirebilirsiniz. Ve bu değişiklik nihai tasarıma da eş zamanlı yansır.

Kısacası parametrik tasarım aslında bir tasarım değil Tasarımı ve üretimini daha uyumlu, daha güvenilir, daha ucuz ve çeşitli kılan bir tasarlama yöntemidir diyebiliriz. Parametrik tasarım, sadece estetik ve hoş bir geometri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda özellikle mimaride, sürdürülebilir tasarımlar elde etmek içinde hem faydalı hemde estetik seçenekler elde etmemizi sağlamaktadır. Bu yüzden parametrik tasarımı, tasarım anlayışının geleceği olarak görüyoruz ve oldukça önemsiyoruz.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT