RESTORAN YER KİRALAMA SÖZLEŞMESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Çoğu restoran sahibinin iş başlangıcında çok fazla ​​parası yoktur ve bu yüzden restoran mülklerini kiralama eğilimindedirler. Bir restoranı kiralamak çeşitli faydalar vardır. Büyük bir kredi ödemesiveya vergiler veya bakım hizmeti konusunda endişelenmenize gerek yoktur.Çünkü bunlar mülk sahibine aittir. Ancak, herhangi bir kira sözleşmesi imzalamadan önce, uzun vadeli veya kısa vadeli, dersinize iyi çalışmalısınız. Mülk sahibinin dükkanın neden boş olduğunu sorun mesala yada mekanın daha önce bir restoran için çalışıp çalışmadığını öğrenin.

Eski bir ofis veya perakende satış mağazası, lisanslı bir restoran tesisinin gerekli şartlarına sahip olmayabilir.

Bir restoran alanı kiralanmadan önce 

Eğer bir mekana kapsamlı bir tadilat yapmayı planlıyorsanız, öncelikle mekanın teftişten geçip geçmeyeceğini öğrenin. Tam olarak ne yapılması gerektiğini size söyleyebilmek için itfaiyeye, sağlık müfettişine ve mimara sorun.

Yeni bir restoran için bir alanın yenilenmesiyle ilgili olası sorunlar şunlardır:

  • Umumi wc’lerin olmaması: Restoran tualetleri, koltuk başına belirli bir miktar lavabo gerektirir ve hepsi restoranla uyumlu olmalıdır.
  • Dış havalandırmanın olmaması:  Restoran mutfakları çok fazla duman,yağ ve koku üretir. Bu nedenle, sadece mutfağı dumandan uzak tutmak için değil, sağlıklı bir çalışma ortamı için de havalandırma gereklidir . Açık havalandırmanın bulunması eski binalarda sorun olabilir.
  • Çöp alma yok:  Restoranlar çok fazla çöp üretir . Yakınlarda çöplük yeri var mı? Veya diğer yerel işletmelerle paylaşabilir misiniz?

Bulunduğunuz yer, denetimlerin ilk aşamasını geçerse, yapılacak onarımların maliyetlerini karşılayıp karşılamayacağını mülk sahibinizle görüşün. Eğerki mevcut mekan boşsa, mülk sahibine, kiralamanın sonunda yanınızda götüremeyeceğiniz tadilat ve onarımlar için ödeme yapmanız gerekmediğini nazikçe hatırlatabilirsiniz. Örneğin, sıhhi tesisat veya ısıtma kanallarını yaptırmanız gerekiyorsa,bunlar bina ile kalacaklar.

Eğer ki ev sahibi bunu reddederse, o zaman başka bir restoran dükkanına bakmanızı tavsiye ederiz.

Ev Sahibi ve Diğer Kiracılar

Binadaki diğer kiracılara, hem bina konumu hem de mülk sahibi ile deneyimlerini sorun . Ev sahibi ile çalışmanın kolay olup olmadığını ve sorunları hızlı bir şekilde ele alıp almadığını sorun. Ayrıca, binanın artıları ve eksileri sorabilir ve onlardan binaya yeni bir restoran açma hakkındaki düşüncelerini de sorabilirsiniz. Elbette, aralarında rakipleriniz veya bir restoranın kalabalığını ve kokusunu çekmek istemeyen bireyler olabilir. Bu danışma sadece fikir alma amaçlı olmalıdır, onların düşünceleri her zaman gerçeği yansıtmayabilir.

Restoran Kira Sözleşmesi Ön Aşamasında

Kiralamak istediğiniz restoran alanının yerine bağlı olarak, aylık kira ödemenizin yanı sıra kira sözleşmeniz için de birçok yaptırım içeren madde olabilir. Eğer konum, yoğun işleyen bir cadde üzeri ise, bu sizi yorucu ve ev sahibi açısından kazançla dolu bir sözleşme olabilir.

Bir mekan birkaç ay süreyle boş kalmışsa, muhtemelen aylık kira bedelini düşürebilir veya ilk birkaç ayını (başlangıç ​​aşamasını) ücretsiz olarak kiralayabilirsiniz. Unutmayın, ev sahibi her zaman dükkanının kirada kalmasını ister. Binasından gelir elde etmenin tek yolu budur. Binada iş yapmak diğer işletmeleri çekecek ve mülkünün değerini artıracaktır. Yani seni o binaya kazandırmak onun için bir değerdir.

Kira Sözleşmesi şunları kesinlikle eklemelisiniz.

  • Restoran faliyete geçene kadar kira ödenmeyeceğini veya ortak karşılanacağını.
  • Kira kontratının ilk yılı çok düşük veya ortalama düzeyde bir kira ödeyebileceğinizi ve daha sonra her yıl kademeli olarak artırılması gerektiğini.
  •  Sıhhi tesisatta veya ısıtmayla ilgili önemli onarımlar yaparsanız, normal kiranızdan düşülmesş gerektiğini.

Restoran Kira Sözleşmesi

Kendinizi uzun bir süreliğine kilitlemeyin, en azından işte olduğunuz ilk yıl. Restoranınız başarısız olursa (düşünmek zor, ama düşünülmesi gereken bir zorunluluk), ödeyemediğiniz dört yıl daha kiraya hapsolmak istemezsiniz. Kira sözleşmesi yasal bağlayıcı bir belgedir ve ev sahibi, kira bedelinin geri kalanını veya en azından dükkanına yeni kiracı bulana kadar ki süreçte elde edemediği kira geliri için size dava açma hakkına sahiptir. Kiralamak istediğiniz alan sadece uzun vadeli bir kiralamayla (bir yıldan fazla) mevcutsa, riske değip değmeyeceği konusunda uzun uzun düşünmelisiniz.

Bir işyeri sahibi, bir yıllık kiralamayla başlama konusunda istekli olmalıdır. Ev sahibi müzakere etmeyi reddederse, başka bir kiralama alanı bakmanızın sizin için daha az risk içereceğini belirtmeliyiz. Ancak uzun uzadıya düşündükten sonra o dükkan sizin için iyi olacağına inanıyorsanız, riske girebilirsiniz. Tabi olumsuz sonuçlarıda öz önüne alarak…

Yeni bir restoran için kiralama alanı , işletme sahiplerine ipotek ve bina masraflarından daha düşük başlangıç ​​maliyetleri dahil olmak üzere birçok avantaj sunar. Ancak, sadece o alanın sahibi olmamanız, herhangi bir kira sözleşmesinin şartlarını kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Unutmayın, bir restoran alanı kiralarken kira sözleşmesi yasal ve bağlayıcı bir belgedir. Kira bedeline, kira süresinin uzunluğuna ve kimin yaptırımımın fazla olduğuna dikkat etmelisiniz.
YOUR COMMENT