RESTORAN İÇ MEKAN TASARIMI VE MÜŞTERİ PSİKOLOJİSİ

Akşam yemeğine müşterilerin akın ettiği muhteşem, nefes kesici bir alan, her restoran sahibinin hayalidir. Bununla birlikte, bir mimar ya da iç mimar olarak, güzel bir iç mekanın (ve bu konudaki dış cephenin) yalnızca buzdağının ucu olduğunu açıklamak size düşüyor. Restoran iç mimarisinin en önemli unsurlarından bazıları, aslında fark edilmeden arka planda kalır.

Restoran İç Tasarımının En Önemli Unsuru

”MÜŞTERİ” bir bar veya restoran tasarlamada en önemli faktördür. “Onları nasıl çekeceğiz, onlara nasıl harika bir deneyim yaşatacağız ve onları geri getirmek için neler yapacağız?” Bu düşünceyle, artık markanızı müşterilerin algısına ve onlar için yaratacağı deneyime dönüştürmeye başlayabilirsiniz.

Restoran Tasarımı ve Hikayesi

Restoran tasarımına başlarken,tasarımın arkasındaki kavram ve hikaye oldukça önemlidir. “Bu, tasarımın ayrıntıları ile taşınan güçlü bir anlatı olduğundan emin olmak için önemlidir; her detayın kendi rolünü oynamasını sağlayarak, tasarımda eksik veya gereksiz hissettirmemelidir.”

Hikayenizi özelleştirmek ve güçlendirmek için yapılması gereken önemli bir şey, müşterinize sormaktır: “Ne yapıyorsunuz?” “Siz kimsiniz?” Ve “Neden yapıyorsunuz?”

Restoran İç Tasarımının Diğer Yüzü: Operasyonlar

Müşterilerin deneyimi için eşit derecede önemli olan operasyonlardır. Tasarıma başlanmadan önce şu sorular sorulmalıdır: “Konuklar restorana nasıl ulaşır? Yemekler mutfaktan misafir masasına hangi rotayı izleyerek gelir ve nasıl teslim edilir?

“Bir restoran, işlevselliğin bir noktasından düzgün bir şekilde çalışmazsa – ne kadar güzel olduğu önemli değil, asla bir başarı sağlayamaacaktır.”

Dolaşım alanlarından, oturma alanlarına ve barlara kadar tüm unsurların yeri, bir mekanın operasyonlarına katkıda bulunur. Eğer insanlar yemeklerini yerlerken kendileri barda bir içki alamazlarsa o zaman alan başarısız olur ve bu da işi etkiler. ”

Göz önünde bulundurulması gereken bazı pratik noktalar şunlardır:

  • Yer tahsisi için genel kural, yemek alanı toplam alanın% 60’ını oluşturmalı, mutfak, depolama ve tuvaletler için ise% 40’ı geçmemelidir.
  • Masalar arasındaki boşluk, hareket etmeyi kolaylaştırması için yeterli olmalıdır. Ancak, bu restoranın türüne bağlı olarak farklılık gösterebilir. Lüks bir yemek mekanı açıyorsanız, kişi başına 6 m² ayırmalısınız. Fast food restoranları için, kişi başı sadece 3 m² yeterlidir.
  • Müşterilerin bariz nedenlerle, personel tarafından görülmesi gerekir: Müşteriler, her ihtiyacının mümkün olan en kısa sürede yerine getirilebildiğini hissetmeli ve personelin müşterilerin yemek ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerekir. Bu, mahremiyetin ve yerleşimin açıklığını dengelenmesi önemli bir husustur.
  • Mevcut trend, daha kapsayıcı bir deneyim ve daha akıcı bir trafik için, sunucu istasyonları ve servis masalarının olmamasıdır. Bununla birlikte, bu araçları personelinizin hizmetine sunmanın yadsınamaz faydaları vardır – bunları dahil ediyorsanız, en az müşteri trafiğine sahip alanlarda olduklarından emin olun. Örneğin, sunucu istasyonlarını tuvaletlerin yanına koymayın. Yemek alanının merkezi, bunun için ideal bir yerdir.
  • Tuvaletlerden bahsetmişken: Yol tarifleri almak çoğu müşteri için (özelliklede bayanlar) rahatsız edicidir. Bu yüzden müşteriler tuvaletleri yol sormadan kolayca bulabilmelidir. Duvarların veya koridorların arkasında bulunurlarsa, görülmesi kolay işaretler büyük bir yardım olacaktır. Onları mutfağın hemen yanına koymayın: Operasyonlarınız son derece hijyenik olabilir, ancak mutfaklar tuvaletin hemen yanındaysa yiyeceklerin kirli olabileceğini düşüneceklerdir.
  • Aydınlatma , elbette, estetik dışında bir çok pratik düşünceye de sahiptir. Güvenli ve az bakım gerektiren, gün boyu kontrol edilmesi kolay ve mümkün olan en yüksek enerji standartlarını karşılamalıdırlar
  • Trafik, restoran iç tasarımının en zor unsurlarından biridir. Müşterileri içeriye çabucak almamız ve hızlı bir şekilde hizmet vermeniz gerekiyor, bu yüzden müşteri ve personel için akış çok önemlidir. Gerçekten büyük bir girişiniz olmadığı sürece, karşılama masası her zaman yan tarafa olmalıdır. Bu, müşterilerinize yeni gelenlere yardımcı olurken müşterilerinizin engellenmeden ayrılmasına olanak tanır.

Ortam

Mimari, aynı zamanda, restoran iç tasarımının atmosferinde ve dolayısıyla dinleyicilerin davranışlarında büyük rol oynar.

  • Tüm restoranlar iyi bir ilk izlenim yaratmak istediği için, restoranın girişinin tasarımı elbette çok önemlidir. 
  • Düşük tempo müziği , loş ışıklar ve sıcak renkler müşterilerinize dinlenmeye, oyalanmaya ve tatlı, kahve ya da ekstra bir kadeh şarap sipariş etmeye davet eder. Bu davranışa ek olarak müşterilerinizi uzun süre oturmalarında destekli ve konforlu tutabilecekleri koltuklarla daha da teşvik edebilirsiniz.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT