RESTORAN İÇ MEKAN TASARIMI VE SES

Restoran iç tasarımının tüm unsurlarından akustik, muhtemelen en hassas dengelemeye ihtiyaç duyan unsurdur. Çok yüksek sesle konuştuğunuz ve birbirinizi duyamadığınız da veya çok sessiz bir ortamda yan masanın da sizi duyduğu durumlar tüm keyfiniz kaçacak ve mekandan rahatsız olacaksınızdır. Bu yüzden akustik denge bir restoran için olmazsa olmazlardandır.

Restoran Akustiği Çok Sesli Olduğunda

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, restoran gürültüsünün müşterinin en yaygın ikinci şikâyeti olduğunu ve  kötü hizmetten sonra geldiğini gösterdi.

Aşırı gürültünün birçok nedeni vardır:

  •  jeneratörlerin gürültüsü ve havalandırmalar yüksek sesle çalışması.
  • Sesi yükseltecek çok fazla sert yüzey kullanılması.
  • Açık mutfaklar.
  • Canlı müzik.
  • Müşterilerin çok sıkı bir şekilde biriktiği kalabalık yerler.(sigara içme Alanı gibi)

Tabii ki, müşteriler birbirlerini  duyamazlarsa, seslerini yükseltmeye başvururlar, bu da gürültü seviyelerini daha da arttırır – buna Lombard Etkisi denir. 

Belki daha da önemli: Yüksek sesler aslında dinleyicilerin kokularını koklamaktan ve yemeklerini tam bir etki için tatmaktan uzaklaştırır. Görüldüğü gibi aslında akustik tek başına tüm unsurları yok sayabilir.

Bu nedenle, mükemmel yemek yeme alanı, evde bir toplantıya benzemelidir: Halılar, perdeler ve masa örtüleri vardır, hepsi de bazı sesleri emer, bu yüzden masada duymak için bağırmak zorunda kalmazsınız. Daha lüks bir restoran tasarlıyorsanız, bu güzel bir çarşaf ile masa üstünde de sağlanabilir.

Başka ne yapılabilir?

  • Açık bir mutfak isteyip istemediğinizi düşünün. Eğer yaparsanız, çok gürültülü olduğu zaman için acil durum planlarına sahip olmalısınız. (açılır kapanır bölücü sistemler gibi)
  • Yüksek ses yutucu duvar panelleri kullanılabilir, veya daha basit bir şekilde sandalye sırtları yastıklıysa bu bile sesi ciddi oranda azaltabilir.
  • Sesi emen yüksek tavanlara, kirişlere ve gözenekli akustik sıva tercih edebilirsiniz.
  • Ses müzik sistemlerinizde kaliteden ödün vermeden, özel kapalı mekan sistemleri tercih edebilirsiniz.
  • Dış mekan gürültüsü bir sorunsa, duvarlarınız ve kapılarınız için ses geçirmez panellere kullanabilirsiniz.

Yüksek Sesler Her Zaman Kötü Değildir

Az önce bahsettiklerimiz şimdi tam aksini söylüyoruz.  Bazı restoran sahipleri ve aşçıların aslında gürültüyü aradıkları size anlamsız geliyor değil mi? Peki neden yüksek ses ihtiyaç duyuyorlar; Bu tartışmaya açık olmasına rağmen, yüksek bir ortamın aslında kârlı olduğuna dair kanıtlar var. Örneğin Bazı Rock Cafe’ler Parlak ışıklarla beraber, yüksek sesle  hızlı müzik vermekteler. Çünkü bu sayede daha az konuşan, daha fazla tüketen ve daha erken ayrılan müşteriler elde etmiş oluyorlar. Bu strateji, barlar için daha da faydalı. Barda müzik  üzerine yapılan bir araştırmada, popüler müzikler 88 desibelde çalındığında insanların alkolsüz içeceklerini daha hızlı içtikleri farkedilmiş. Fransa’da yapılan bir araştırmada ise, müşterilerin normal 72-75 dB yerine 88-91 dB’de olduğunda daha fazla içki sipariş ettikleri gözlemlenmiştir.

Restoran Akustiği Çok Sessiz Olduğunda

Yelpazenin diğer tarafında, restoran sahiplerinin neden gürültüye yönelmek için kısmen haklı olduğunu görebiliriz. Çok sessiz bir restoran, kimsenin oraya gitmeyi hissi yaratır. Müşteriler için çok az gürültülü mekan gerçekten rahatsız edici olabilir, çünkü diğer dinleyicilerin gülüşlerinin ve konuşmalarının sesinin aşırı derecede dikkatinizi dağıtabilir. Bu yüzden Arka plan gürültüsü de bir mahremiyet duygusu yaratır: Eğer diğer dinleyicilerin konuşma sesleri size ulaşmıyorsa, kendi konuşmalarınız için yeterince rahat ve güvende hissedersiniz.  

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT