RESTORANINIZA LOKASYON BAKARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 10 ÖNEMLİ NOKTA!

Her müsait alan bir restoran için uygundur diyemeyiz. İyi bir restoran yeri, bazı insanların düşündüğünden daha fazlasıdır aslında. Şehrin göbeğinde hareketli bir yaya caddesi, trend olmak için mükemmel bir nokta gibi görünebilir.

İnsanlar tembelliğe meğillidir. Restoranınıza gitmek için adil bir mesafe yürümek zorunda kalırlarsa, başka bir yere gitmeyi tercih edebilirler . Herkesin yürüdüğü ve toplu taşıma araçlarının bulunduğu bir kentsel bölgede yaşıyorsanız, bu daha az etkili bir faktördür. Eğer şehir dışında bir restoran yeri düşünüyorsanız, oraya ulaşmak için araçla gelenlere kesinlikle bir otoparkınız olmalıdır.

Mekanınızın yüksek ya da araba trafiğine sahip bir yerde kurulması idealdir. Restoranınızı (veya restoran işaretini) herkese açık hale getirmek, ücretsiz reklamcılık gibidir. Onlara restoranınızın var olduğunu ve bir ara akşam yemeği için uğraması gerektiğini hatırlatır.

Boyut önemlidir

En küçük bistro veya kahve dükkanı bile mutfak, gömme buzdolabı, kuru depolama ve evrak işleri için yeterli alan gerektirir.Kiralama sırasında büyük bir alan gibi görünen yer, bir restoran açmak için gereken tüm ekipmanı barındıramayacak kadar küçük olabilir. Bu nedenle mekan boyutunuzu iyi belirleyin ve o boyutlarda mekan tutun.

Lanetli Mekan

Bazı yerler birbiri ardına başarısız restorana ev sahipliği yapmış olabilir. Eğer böyle bir yerde mekan açıyorsanız, Kısa bir süre sonra insanlar mekânınızı, kötü hizmet, lezzetsiz yemek ve kötü işletme ile ilişkilendiribilir. Bu nedenle tutacağınız mekanın daha önceden kimlere ev sahipliği yaptığını iyi araştırmalısınız.

Güvenlik Önemli

Bir restoranın konumunu seçmenin ilk adımlarından biri, binanın güvenli olup olmadığını öğrenmek. Uygun kablolama, yangın alarmları, sprink sistemleri, engelli erişimine uygun kapılar, tuvaletler, rampalar var mı? Bunlar yok ise kesinlikle projenize dahil etmelisiniz.

Komşularınızı İyi Tanıyın

Bir restoran yeri ararken, mahallede başka kimin iş yaptığını düşünün. Sizinle aynı konseptte yarım düzine restoran var mı? Tüm bu mekanlar yoğunmu veya boş vitrinlerle mi dolu? Başarılı işletmeler diğer başarılı işletmeleri cezbeder.

Eğer Yaparsan, her zaman gelmeyebilirler

Birçok restoran yolu basittir ve oldukça yakındır. Ama uzak bir bölgede, bir şehir dışında bir restoran açmak bir kumar olduğunu unutmamalısınız. Müşteriler özel günler için ziyaret edebilir, ancak düzenli olarak ziyaret etmeyeceklerdir. Yinede iddaalı bir şefiniz, ve çok özel bir yeriniz var ise belki düşünülebilir.

Restoran Kiralama işini Ciddiye Alın

Birçok kişi mülk sahipleri ile hiç görüşmemiş sadece emlakcılarla muhattap olmuştur.Ancak siz işinizi riske atmadan, daha sağlam şekilde yürütebilmek için mülk sahibinizle tanışın. Sadece aylık kira hakkında değil, aynı zamanda ısı, çim bakımı, genel bakım gibi şeyler için kimin para ödeyeceği hakkındada açık net konuşun. Restoran alanı kiralarken, taviz talebinde bulunmaktan çekinmeyin.

Dürtüsel Olma

Restoranı çizmeye başlamadan önce,iş yapmak istediğiniz bölgede birden fazla mekanı ziyaret ettiğinizden emin olun. Ayrıca, günlerin farklı zamanlarında, hafta içi ve hafta sonlarında restoranları ziyaret edin. Örneğin, iş günlerinde gerçekten meşgul olan ve geceleri ve hafta sonları yoğun olan restoranlar hangileri? Bir restoran alanı seçerken sabırlı olmalısınız, aksi taktirde başarılı olamazsınız.

Yaptığınız Kira Taahhüdü İyi Anlayın

Çok yıllı bir kira sözleşmesi imzalamadan önce, restoranınız başarısız olma sonuçlarını göz önünde bulundurun. Düşünmek hoş değil, ancak beş ya da on yıllığına kiralamışsanız, mülk sahibiniz, işyerinizde olmasanız bile yine de aylık kira isteyebilir. Başlangıçta bir ya da iki yıllık kira sözleşmesi yapın. Başarılı bir restoran kurduktan sonra, daha uzun bir kontrat imzalayabilirsiniz.

YOUR COMMENT