RESTORAN İÇ MEKAN TASARIMI VE AYDINLATMA

Bir mekânın nasıl oluşturulduğu ve duvarlarında hangi renk boyasının olduğu ve her ikisinin de bir restoranın atmosferini nasıl yarattığı hakkında söylenecek çok şey var. Bununla birlikte, onları görmek için iyi bir aydınlatma olmaksızın aslında işe yaramaz olduğunu da belirtmek gerekir.

Restoran Aydınlatma Çeşitleri

Amaçlarına göre bölünmüş üç ana aydınlatma türü vardır:

Ortam Aydınlatması – Bu bir ortamın genel aydınlatmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bir restoranın genel ruh hali için de sorumludur. Düşük aydınlatma, özellikle bir restoranın bar ve lounge alanlarında, samimi ve lüks bir atmosfer yaratır; Parlak aydınlatma ise diğer yandan daha canlı ve canlı bir ruh hali yaratır. Bu tip aydınlatma, pizzacı gibi daha sıradan işletmeler için çok uygundur.

Görev Aydınlatması – Bu, müşterilerin ve çalışanların menü okuma, yiyeceklerini net bir şekilde görebilme ve mutfakta yemek yapma gibi görevleri yerine getirmelerine yardımcı olur. Genellikle düşük ışıklı bir yerde, bir salata barı veya büfe istasyonu, göze çarpmasına yardımcı olmak için görev aydınlatmasına ihtiyaç duyar; Bu da aydınlatmalı yollar için faydalıdır. Aynı zamanda tuvaletlerin aynalarında yansımaları açıkça görmeye yardımcı olur.

Vurgu Aydınlatması – Fonksiyonel den daha çok dekoratif olan vurgulu aydınlatma, görsel alan yaratmak için belirli alanlara ve nesnelere dikkat çekmek için kullanılır. Resimler, heykeller, çeşmeler ve barlar tipik olarak vurgulu aydınlatma ile aydınlatılır.

Restoran Aydınlatması ile Atmosfer ve Algı Oluşturma

Akşam yemeği zamanında lüks bir restoran sıcak renkli, düşük yoğunluklu aydınlatmaya sahip olmalıdır. Bu, rahat, samimi ve rahat bir atmosfer yaratır. Doğrudan tavandan gelen ışık yerine, duvar aydınlatması kullanılarak keyifli bir ortam yaratılabilir. Bir alanın ferah görünmesi için, yüksek yoğunluklu ışıkları eşit olarak dağıtın.Renk kullanın, ancak kararında. Aydınlatma, markayı güçlendirmeye yardımcı olabilir, ancak çok fazla renk kullanmak restoranınızı bir gece kulübü veya sirk gibi görünme riskine sokacaktır.

Restoran Aydınlatması Müşterilerin Davranışlarını Nasıl Etkiler?

Markalaşma ve tutarlılığı hedeflemenin yanı sıra, fast food ve lüks restoranlar arasında da önemli farklılıklar vardır: müşterilerin davranışlarını etkilemek.

Hızlı servis restoranlarında öğle yemeği saatlerinde, örneğin, parlak aydınlatma müşteri cirosunu artırmaya yardımcı olur ve trafiği kolaylaştırır. Bu, özellikle öğle saatlerinde hız faktörünü en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, oldukça yararlıdır. 

Genel olarak, fast food restoranlarındaki parlak aydınlatma, misafirleri aşırı derecede şişirebilir ve amaçlanandan çok daha fazla yemeye meyilli olabilir.

Öte yandan, lüks bir kuruluştaki düşük, sıcak aydınlatma rahatlatıcı ve rahat bir atmosfer yaratıyor ve müşterilerin tatlıya, kahveye veya ekstra bir kadeh şarap sipariş etme şansını artırıyor.

Öğle yemekleri acele edilen saatlerdir ; bu nedenle, aydınlatma yoluyla rahatlatıcı bir ruh hali yaratmak misafirleri kalmaya ikna etmek için önemlidir.

Bir başka güzel örnek ise McDonalds ve Starbucks arasındaki restoran iç tasarımındaki farktır. İki zincir, devasa çakışmalara sahip demografik özelliklere sahiptir, ancak aydınlatmanın her birinin amacını nasıl yansıttığını görebilirsiniz: McDonalds, müşterileri canlandırmak ve ciroyu kolaylaştırmak için parlak bir şekilde aydınlatılırken, Starbucks, kahve ve hamur işlerinin tadını çıkarmaya teşvik eder.

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT