RESTORAN İÇ MEKAN TASARIMI VE KOKU

Kendi mutfağınızın kokusunu asla bilmediğiniz bir mekanda da duyabilirsiniz. Bir ev sahibi iseniz bu iyi olur, ancak bir yemek işletmesini yönetiyorsanız bu durum oldukça farklıdır. Restoran iç mekan tasarımının bir parçası olarak koku, sadece müşterileriniz için iyi bir izlenim bırakmak için değil, aynı zamanda harcama alışkanlıklarını da etkileyebilir.

Neden Koku Önemlidir

Koku, beş duyumuzun en öncül olanıdır; yani, koku çevremizden bilgi toplamanın en temel ve ilkel yöntemidir.

Burnunuz bir koku algıladığında, burnunuzun üst kısmındaki koku nöronlarını harekete geçirir ve beyindeki koku veren ampulün bir kısmına elektriksel impulslar gönderir. Bu darbeler daha sonra topluca limbik sistem olarak bilinen çevre bölgelere iletilir.

Limbik sistem, hafızayı, davranışları ve duyguları düzenlemede önemli bir rol oynar.

Koku, Bellek ve Duygu

Koku duyusu hafızayla çok yakından bağlantılıdır, muhtemelen diğer duyularımızdan daha fazladır. Çocukken yediğiniz belli yiyecekleri düşünün. Anneniz sık sık ekmek pişirdiyse, pasta kek börek yaptıysa, çocuklukta evinizin mutfağında geçirdiğiniz o mutlu ve rahat öğleden sonraları anılarını tetikleyerek sizi maziye götürebilir. Öte yandan, bugün brokoli’den nefret edebilirsiniz çünkü kokusu, yemek masasında yememek için annenizle verdiğiniz tüm savaşları hatırlatabilir. Bu konuda en etkili sektör ekmek fırınlarıdır. Çünkü hemen hemen herkese güzel şeyler hissettirebilecek olan ekmek kokusunu 2 mahalle öteye kadar yayabilir. Ve Taze pişmiş ekmek, sıcaklık ve konfor duygularını çağrıştırır

Çoğu insanda benzer şeyleri tetikleyen birçok koku vardır. Lavanta, örneğin, beyni rahatlatır. Vanilya ve papatya stres, anksiyete ve depresyonu azaltır. Narenciye ve nane, uyanıklığı artırır.

Bir kişinin bir odaya bakış açısını değiştirebilecek kokular da vardır. Elma ve salatalık kokuları, örneğin, bir odayı daha büyük ve daha havadar hissettirir. Diğer taraftan, barbekü dumanı bir oda havası yaratır ve gerçekte olduğundan daha küçük hissettirir.

Zihinlerde Algı Yaratmak ve  Davranış Biçimi Oluşturmak İçin Restoran İç Tasarımında Kokunun Kullanımı

Bu gümüş yarım ay şeklinde ki yemek kapaklarını sık sık filmlerde görürsünüz.Bu kapaklar sadece yiyecekleri temiz tutup gizem ve sürpriz duygusu yaratmıyorlar, aynı zamanda yiyeceklerin kokularının birikmesine ve konsantre olmasına da izin veriyorlar. Garson bu kubbeyi kaldırır kaldırmaz yemeğinizin kokusu tam gücüyle yüzünüze çarpıyor.

Birçok fırında çuvalları fırınların ön tarafına yakın bir şekilde stratejik olarak yerleştirilir, böylece un,şeker, tarçın rulolarının kokusu müşterileri cezbedebilir. Ayrıca Starbucks’ın insanların güçlü kokulu yiyecekler getirmesine izin vermemesinin iyi bir nedeni de var. Bir süreliğine sandviç servis etmeyi bile durdurdular çünkü sandviç kokuları kahvenin kokusunu bastırmıştı. Buda mekanın asıl konseptinin dışına çıkmasına sebep vermekte ve algıyı yitirmenize sebep olmaktadır.

Ve ilginç bir bilgi daha; Bazı restoranlarda Mutfaklarda ki kokuları yemek alanı içine mekanik tesisatlar aracılığı ile pompalarlar  ve eğer havalandırmaları bunu yapmasına izin vermiyorsa, Restoranlar, koku kısmını telafi etmek için yemek  kokuları satın alabilmektedirler.

Artık kokunun pazarlama için ne kadar önemli olduğu öğrenmiş bulunmaktasınız.

Koku Yatırımınız İçin Bir Değerdir

Eğer restoran kokuları satın almak size çok saçma geliyorsa, doğru kokuların gıda satışlarını % 300’e kadar arttırabileceğine dikkat edin. Paderborn Üniversitesinde bir yapılan araştırmaya göre, kokular İnsanlar üzerinde iştah dürtüsünü % 6,  satın alma isteğini % 14,8 ve müşterinin kalış sürelerini % 15,9 artırdığı tespit edilmiştir.

Açık mutfak tasarımı başka bir çözümdür. Çünkü mutfağı yemek alanından ayıran duvarlar olmadığından, yemeklerden gelen kokular, yemek alanına serbestçe girecek.

Bunun yanı sıra, diğer faydaları da vardır: Arkadan görünümleri olan kullanıcıların görüşünü vermek, atmosferi daha kişisel kılar ve şeffaflık duygusu taşır. Daha az duvar sahibi olmak, restoranın daha büyük ve daha havadar görünmesini sağlar. mutfağın görünür olması hijyen açısından restoranınızı daha güvenilir kılar.

 

 

CATEGORIES:

YOUR COMMENT