SPOR SALONU AÇMAK – 2. BÖLÜM

Bir önceki yazımızda spor salonu açmak için gerekli ilk adımlardan bahsetmiştik. Bu bölümü Okuyorsanız spor salonu açmaya hala kararlısınız demektir. O halde gelin 2. bölüme başlayalım.

Lokasyon, Lokasyon, Lokasyon!

Fitness tesisinizi nerede açacağınıza karar vermek, başarınızı veya başarısızlığınızı belirlemek için en önemli faktörlerden birisidir.

Bu nedenle planlama aşamalarında demografi ve fizibilite çalışmaları çok önemlidir. Bir yere gitmeden önce hedef alanınızı (nüfus, alanın boyutu ve gidip gelme zamanını) belirlediğiniz den emin olun. Hedef bölgenizdeki tahmini büyümenin farkında olmak da önemlidir, böylece mevcut konumunuz gelecekte daha fazla üye alabilir.

Aynı zamanda, her şeyden önce tesisinize yakın diğer spor salonu işletmelerinin, görünürlük ve müşteri sayısının bilincinde olmak zorundasınız. İşinizi vizyonunuzu destekleyen ve hedef kitlenizi karşılayan diğer kişilerle paylaşmaya çalışın. Bir fabrikanın veya bir Bar’ın arkasındaki mekana salonunuzu açmanız, aile fitness merkezinize trafik çekmenin en iyi bir yolu olmayabilir.

Ve unutulmaması gereken önemli bir detay. Otopark. kesinlikle en başta dikkate almanız gereken detaylardan biridir. Otopark tesisinize gelen müşterilerinizin arayacağı ilk önemli özellikdir.

Bu bölümümüz için anahtar cümleler;

 1. Seçtiğiniz bölgenin hedef kitlenize çok yakın ve erişebilmeleri için uygun olduğundan emin olun.
 2. Ödevinizi yapın ve alan demografisini kesinlikle çıkarın ve ona göre çalışmaya devam edin.
 3. Komşu işletmelerin ne iş yaptığını ve yeterli park yeri olup olmadığını gözden kaçırmayın.

Kat Planlaması ve Ekipman Düzeni 

Tesisinizde davetkar ve korkutucu olmayan bir ortam yaratmak iyi bir yer kadar önemlidir. Orada sınırsız etkin tasarım şemaları yapabilirsiniz, ancak alanınızın bir amaç ile yaratılmasının sağlanması ve kulübün genel işlevlerinin takip edilmesi en öncelikli olması gerekir.

Bir spor salonu herkesi davet etmeli ve içeri girildiği anda enerjiyi arttırmalı. Bu, akıllı aydınlatma, renk etkin kullanımı ve mantıklı bir düzen ile yapılabilir. Tipik bir fitness kat planı, aşağıdakileri kesinlikle sahip olmalıdır.

 • Resepsiyon
 • Ofisler
 • Soyunma odaları / tuvaletler
 • Ana fitness katı
 • Stüdyolar (kişisel eğitim, grup dersleri, spinning, vb.)
 • Sağlık Odası
 • Depolama
 • Personel Odası(dinlenme odası, tuvaletler vb.)

Özel ve ayrı fitness alanları oluşturun . Serbest ağırlık, kardiyo, güç antremanları ve diğer alanları ayırmak, temiz alanlar oluşturur ve yeni veya potansiyel üyelerin sindirilmesini en aza indirebilir. Örneğin, ileri antrenman alanları ile zindeliğe yeni başlayan antrenmanlara daha fazla odaklanan alanlar arasında mesafe oluşturarak çalışma alanları arasında ayrım elde edilebilir. Serbest ağırlığın hiç ilgisini çekmeyen üyeleriniz olabilir. Öyleyse koşu bandına ulaşmak için neden bir grup kaslı insanın arasından geçsin?

Bazı üyelerin antrenmanları sırasında görünmek istemediklerini unutmayın. Dolayısıyla, yeni kardiyo ekipmanlarının sıralarının yüksek trafik alanlarına yerleştirilmesi gerekmez. Üyelere gizlilik seçeneği verdiğinizden emin olun.

Açık bir fitness alanında merkezi bir eğitim alanı oluşturabilirsiniz . Doğrudan ana fitness katında küçük bir grup eğitim alanı heyecan yaratabilir ve üyeleri teşvik edebilir. Grup eğitimine dahil edilebilen veya bireyler tarafından kullanılabilecek büyük bir ünite ile çevreleyin.

Özel kişisel eğitim alanları yaratın.  Kişisel eğitim ile çok fazla gelir sağlayabilir ve üyelerin teşvik edilmesine ve spor salonuna geri dönmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Esnekliğe izin ver . Spor yapanların istekleri ve ihtiyaçları değişebilir. Örneğin, bazı eski sağlık kulüpleri 1980’lerin sonlarında ve 90’ların başında yoğun dövüş sporu salonlarıyla açıldı.Bu Sporların son dönemde popülerliği azaldıkça, bu salonlar kullanılmayan odalara ve depolama alanlarına dönüştü. Şimdi, bu kulüplerden bazıları değişen trendin faydasını görüyor ve bu alanları grup spinning dersleri ve yoga gibi sınıflara ev sahipliği yapan özel butik tip eğitim alanlarına çeviriyorlar.

Bu bölümümüz için anahtar cümleler;

 1. Tesisinizin hoş bir karşılama alanının olduğundan  emin olun.
 2. Parlak ve açık bir tasarım sağlayın.
 3. Spor salonunun her alanının tüm üyeler tarafından kolayca erişilebildiğinden emin olun.
 4. Ekipman üyelerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için stratejik ve amaçlı olarak yerleştirilmelidir.
YOUR COMMENT