SPOR SALONU TASARIMINDA 5 ÖNEMLİ DETAY

Son günlerde fonksiyonel fitness salonları trend olmaya başladı ve buda rekabet ortamında aslında spor salonu işletmecileri için artık bir zorunluluk haline geldi. Yakın zamandaki bir Araştırma Çalışması, çok fonksiyonlu spor salonları tercih edenlerin, haftada en az üç kez  fitness merkezinde egzersiz yaptıklarını ve fitness salonlarını seçmelerinde en  büyük etkenin %40 lık kısmı yüzme havuzu olduğu için, %15 yoga dersleri bulunduğu için seçtiklerini belirtmiş.

Öyleyse, ankete katılan bireylerin çoğunluğunun, çeşitli modern ve fonksiyonel eğitim seçenekleri, son teknoloji ekipman ve grup fitness dersleri ile tam donanımlı bir fitness merkezi ihtiyacını ifade etmesi şaşırtıcı değildir.

Tam donanımlı fitness tesisi, müşteri kitleniz için önemli bir farklılaştırıcı olarak hizmet eder, ancak sadece doğru planlayıp iyi uygularsanız. İşte bu konuda beş önemli detay:

1. Tasarım —Tesisiniz Daha sonradan yapılmış gibi görünmemeli veya steril gözükmelidir. Hedef müşteri demografisine en iyi şekilde hitap etmek için fonksiyonel planlama prensiplerini ve iç mekan tasarımının estetik temellerini erken planlama aşamalarında birleştirmek önemlidir. Duvar renklerini, zemin ve duvar grafiklerini ve müşterilerin memnuniyetle katılacağı ilham verici ve estetik açıdan hoş bir ortam için diğer çevresel bezemeleri düşünün.

2. Mekansal Uyumluluk – Fitness sporu tek tip vücuda sahip insanlara hizmet etmez. Her beden ölçüsünde insanlara hizmet eder. İşlevsel bir alan için, boyutlar büyük ölçüde endüstri standartlarına, birimlerin miktarına, belirli bir zamana göre ortalama kullanıcılara bağlıdır. Bu yüzden kullanıcılar belirlenirken standart ölçüler dışında çok uzun, çok kısa, kilolu, zayıf insanları da düşünecek şekilde mekanlar ayarlanmalıdır

3. Akustik & Titreşimler – Fitness salonlarında insanlar coşkuludur  ve  kullanıcılar tarafından üretilen ses de öyle. Müzik, hareket ve çarpma sesleri, lobi misafirlerini ve çevresindeki birimleri rahatsız edebilir. Binanızda inşaata başlamadan önce, ağırlık eğitim alanı, yalıtımlı duvarlar ve üst düzey bir yerleşim deneyimi için yapısal / tavan gürültü azaltıcıları  döşeyebilirsiniz.

4. Elektrik Gereksinimleri – Günümüzün gelişmiş ekipman teknolojisi, özel çıkışlar ve farklı elektriksel veri kabloları gerektirir. Uygun inşaat öncesi hazırlıklar çok iyi yapılmalıdır. Tüm alt yapı titizlikle oluşturulmalıdır.

5. Eğlence Seçenekleri – Pek çok erişilebilir ürün ve teknoloji ile, fitness salonlarını daha eğlenceli hale getirmek artık mümkün. Bu konuda birçok  sistem ve eğlence ekipmanları bulunmaktadır. Her sistem, döşeme betonu dökülmeden önce iyi bir şekilde planlanıp, gereken belirli kablolama ve kurulum gerektirir. İnşaatınıza başlamadan önce en iyi başarı için, görsel-işitsel sistemleri seçerken hedef müşterilerinizin tercihlerini ve mekanın gelecekteki gereksinimlerini iyi planlayın.

Proje planlamalarını, dışarıdan bir danışmanlıkla erken planlama yaparak engellemek önemlidir, bu da sizi başarıya daha emin adımlarla daha hızlı ulaştırır.Danışmanlarınız müşterilerinizi eğilimleri bilir ve bir sonraki adımda ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olabilir. Erken planlama ve tesis tasarımı için fonksiyonel bir fitness tasarım uzmanına danışmanız, zorlukları tahmin etmenize ve gereksiz maliyetlerden kaçarak en fonksiyonel mekanı oluşturmanıza yardımcı olur.

YOUR COMMENT