SPOR SALONU TASARIMINDA YERLEŞİM PLANLARI NASIL YAPILMALI?

Fitness kulübünüzün kat planı, işinizin başarısında en önemli faktörlerden biridir. Yerleşim planı doğru yapıldığı taktirde  üyelerinize en iyi şekilde yararlanmaları için destek verecek ve geri gelmelerini sağlayabileceksiniz. Yanlış planlamayla ise bazı üyelerin kendilerini rahat hissetmemelerini, egzersizlerini mahvetmelerini ve bunun sonucu olarak etrafa bakmaya gelen yeni üyeleri riske atabilirsiniz.

Kat planınızı seçerken önem sırasına göre ana hususlar:

  • Emniyet
  • Karlılık
  • Kolaylık
  • Estetik

Planınızın herhangi bir detayına karar verirseniz, bu dört önemli noktaya geri dönün. Güvende ise, aynı zamanda karlı mı? İkisi de varsa, üyelerinize kolaylık sağlıyor mu? Cevap evet ise, o zaman güzelleştirmeyi düşünebilirsiniz.  Birçok durumda, bu faktörler tamamlayıcı olacaktır.

Kat planı, diğer planlama kararlarını da etkileyecektir. Örneğin, spor salonunun etrafına ne tür bir döşemeyi kuracağınız, güç kaynaklarını nerede bulacağınız ve hatta aynaların nereye asılacağı.

Yapacağınız ilk şey, kat planınızı ilk kendiniz çizin

Kulağa biraz hoş gelmeyebilir, ama bu kesinlikle atmanız gereken ilk adımdır.  Usta bir ressam olmak zorunda değilsiniz veya bir mimar kadar çizmeniz zaten beklenemez. Tasarımınızı tasarlamak için bir kalem ve kağıt kullanmanız – hatta çeşitli ücretsiz kat planı yazılım programlarından yararlanabilirsiniz. Unutmayın salonunuzu ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını sizden başka kimse iyi bilemez. Bu yüzden tasarımcınızı siz yönlendirmelisiniz.

Spor salonunun kat planını çizerek, sadece temel ekipmanın nerede bulunacağını değil, aynı zamanda trafik akışını, çalışma noktalarını ve potansiyel güvenlik problemlerini gözlemleyebileceksiniz.

Fitness kulübünüz için bir kat planı oluştururken güvenlik önlemleri

İstediğiniz herhangi bir spor salonuna bir göz atın ve hepsinin ortak bir yanı var; Yangın çıkışı önünde açık alanlar.

Açıkçası, hantal makinelerin yangın çıkışında olmamasına özen göstermelisiniz, ayrıca üyelerinizi, yangın kaçışınızın yakınında herhangi bir yerde serbest ağırlık veya başka spor ekipmanı bırakmamalı.

Bu, yangın ve güvenlik yönetmeliklerini karşıladığınızdan emin olmak için ‘ölü alan’ ayırmanız gerektiği anlamına gelmez, sadece yangın çıkışına en yakın yerlere, germe ve ısınma alanınızı koymanız akıllıca bir çözüm olabilir. Ve bu iyi haber, çünkü ilk planlama kararını verdiniz bile…

Aktivite  alanlarını belirle

Sıfırdan bir spor salonu inşa etmediğinizi varsayarak, odaları ve tuvaletleri nereye koyacağınız konusunda net oldunuğuzu düşünüyoruz. Bu sıhhi tesisatın değişmeyeceği anlamına geliyor. Böylece ‘aktif alanınızı’ tasarlamaya özgürce odaklanabilirsiniz – yani egzersiz için kullanılan alanları.

Çoğu spor salonları dört ana bölgeye ayrılır; ısınma, kardiyo, serbest ağırlık ve direnç makineleri.

Bazı spor salonları ve fitness kulüpleri, spin stüdyoları, boks halkaları, solaryumlar ve hatta bir havuz gibi ekstra olanaklara da sahip olabilir. Ancak spor salonu kat planınızın amaçları için, basit düşünmelisiniz.

Isınma alanı tasarımı basittir. Isınma alanınızın yangın kaçışınızı birleştirmesini istediğinizden, en az bir dış duvara bitişik olması gerekir. En az beş yoga matının en az 1 metre aralıklı olması için yeterli alan bırakın.

Koşu bandı, koşu makineleri ve bisikletleri içeren kardiyo alanı biraz daha karmaşıktır. Daha fazla alana ihtiyacınız vardır çünkü. Neyse ki, burada bulunan ekipmanın boyut olarak nispeten eşit olması nedeniyle, bunu bir ızgara olarak düzenleyebilirsiniz. Hiçbir ekipmanın başka bir ekipman tarafından “engel olmadığı” konusunda emin olmanız koşuluyla, ekipmanı nasıl düzenlediğiniz size kalmış.

Kardiyo alanı, kesinlikle bir güç kaynağı gerektiren tek alandır. Çoğu durumda, bunu zeminin altında gölümü şekilde tasarlamak isteyeceksiniz. . Bunu herhangi bir nedenden dolayı başaramazsanız, koşu bandı ve bisikletleriniz duvara bakan yönde yerleştirebilirsiniz, böylece onları estetik açıdan hoş bir şekilde kullanabilirsiniz. Kablolar açıkta olsa bile…

Serbest ağırlık alanının bazı özel dikkate ihtiyacı vardır. Bu yerler gürültülü, çoğu zaman kalabalık ve bazı spor salonları kullanıcıları için biraz korkutucu olabilirler. Serbest ağırlık alanınızı insanların göremeyeceği yerlerde saklamanız gerektiğini savunmuyoruz, ancak diğer alanlara erişmek için buradaki gezinme ihtiyacını azaltmanızı öneririz. En azından ayak altında olmamalıdır…

İstediğiniz en son şey, büyük miktarlarda ağır nesnelerin hareket ettirildiği bir alandan zorlanan yüksek bir ayak trafiğidir. Serbest ağırlık alanlarının girişe yakın olup olmadığını da düşünmelisiniz.

Serbest ağırlık alanınızla ilgili iyi haberler, çok az sayıda sabit nesneye sahip olmanız gerektiğinden, gerektiğinde nispeten kolay bir şekilde yeniden yerini değiştirip başka yere yerleştirebilirsiniz.

Direnç makine alanı ayrıca dikkatli bir değerlendirme gerektirir. Herhangi bir spor salonuna veya fitness kulübüne gidin ve direnç makinelerinin – çoğu durumda – içe bakacak şekilde yerleştirildiğini fark edeceksiniz. Bu her zaman geçerli değildir, ancak alanın izin verdiği yerlerde bunu başarmayı hedeflemelisiniz.

Spor salonu kat planının karlılığa etkisi

Spor salonu kat planınızın tüm güvenlik etkilerini düşündüğünüzde, karlılığı düşünmenin zamanı geldi. Fazla üye, fazla kar demektir. Aynı anda daha fazla üyeyi ağırlayabilmelisiniz.

Bu yüzden onları bekletmek yerine, alanınızı düzenleyin, böylece onlar üyeliklerini iptal etmeden siz çözüm üretmiş olun.

Mesela bir fikir: mekân kalabalık olduğunda spor salonunuza fonksiyonel bir antrenörün en tenha bölüme gidip birilerine birşey göstermesini isteyin.Böylece bir kısım üyede antrenörü takip edecek ve mekandaki trafik dengesini sağlayacaktır.

Aynı şey kardiyo makineleri için de geçerlidir. Dolayısıyla, alanınız sınırlıysa, serbest ağırlık bölümünüzü kardiyo bölümünüzden daha büyük yapın.

Ekstra gelir akışları

Büyük olasılıkla müşterilerinize bir dizi ürün ve aksesuar sunmak isteyeceksiniz, bu yüzden spor salonu ürünlerini satma planınız önemlidir . Bunun çok fazla yer kaplamasına ya da çok fazla para harcamanıza ihtiyacı yoktur. Su, protein tozu, el havlusu ve kilitli dolaplar için asma kilit satan bir otomat sadece üyeleriniz için belki çok uygun değildir, ancak nispeten düşük bir bakım gerektiren yüksek gelir kaynağıdır.

İstisnasız, bunlar mümkün olduğunca girişe yakın yerleştirilmelidir. Üyelerinizin, antrenmanlarının başında veya sonunda bir satın alma işlemi yapma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle onları girişte veya çıkışta yakalayın.

Bu konularda dahada destek almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz….

YOUR COMMENT