Sztuka Architektury – Sarcostyle Tower – niezwykły wieżowiec dla Nowego Jorku

Hayri Atak Architectural Design Studio ma na koncie sporo bardzo efektownych projektów architektonicznych. Część z nich powstaje jako wizje koncepcyjne, które mają za zadanie pokazać możliwości współczesnej architektury, ale czasem też pobudzić dyskusję na ten temat. Wydaje się, że projekt wieżowca tej tureckiej pracowni, noszący nazwę Sarcostyle Tower, powstał właśnie w tym drugim celu.

Zaraz po tym, gdy został upubliczniony wzbudziło sporo kontrowersji i komentarzy na temat tego, czy rzeczywiście współczesna technologia pozwala nam już budować najbardziej fantazyjne bryły? I czy rzeczywiście każdy kolejny wieżowiec musi być jeszcze bardziej dziwny, oryginalny, zaskakujący niż jego poprzednik?

Hayri Atak Architectural Design Studio zaproponowało zbudowanie na Mahattanie amorficznej bryły, której nieregularna bryła i lśniąca powierzchnia elewacji może nasuwać skojarzenia z płynnym metalem. Sami autorzy projektu architektonicznego mówią, że dla nich inspiracja były formy biologiczne i anatomiczne, budowa komórki.

Ten niezwykły wieżowiec miałby uzupełnić panoramę Nowego Jorku uzupełniając ją o formę do tej pory tam niewidzianą, miękką, organiczną. W zamyśle architektów, dzięki „biologicznej” formie miałby wzbogacać miejską tkankę o formę nawiązującą do tych najbliższych człowiekowi, bo związanych z budową ciała. Dzięki nieregularnej i „przebitej” w kilku miejscach bryle gmach z każdej strony wyglądałby inaczej, zmieniałby swój wygląd zależnie od kąta patrzenia, pory dnia i roku.