Vawtac – Lagi 2018 Melbourne Yarışması

          Melbourne ve özellikle StKilda Harbour  ile alakalı tüm meteorolojik dökümanlar incelendiğinde 2 önemli bilgi öne çıkmaktadır. Birincisi StKilda Harbour Station için rüzgar hızı günlük ortalama 20.4’tür ki bu rüzgar enerjisi kullanımı için oldukça iyi bir değerdir. İkincisi ise Melbourne’nün günlük ortalama nem oranı % 60’tır ki buda havadaki nemden su elde etmek için oldukça yüksek orandır. Bu iki veri baz alınarak rüzgar ve nemden faydalanılan VAWTAC tasarlanmıştır.

VAWTAC’ın çalışma prensibi şu şekildedir; Herhangi bir yönden esen rüzgar (min 4 km/h), dikey rüzgar türbinlerini döndürmeye başlar. Dönen bıçaklar ilk olarak gücü direk jeneratörlere aktarır. Gücü alan jeneratörlerde direk elektrik üretmeye başlar. Rüzgar hızı 15 km/h çıktığında jeneratör maximum güce ulaşır. Daha yüksek rüzgar şiddetlerinde jeneratöre ulaşan yüksek gücün fazlası direk olarak vites kutusuna iletilir. Vites kutusu da gelen güçle doğru orantılı olarak, vites büyüterek gücün tamamını direk vakum pervanesi aktarır. (şiddetli rüzgarlarda rüzgar şiddeti ne olursa olsun rüzgar türbini bıçakları ve jeneratör max 15 km/h de sabit  devir sayısı ile döner kalan enerjinin tamamını ise vakum pervanesine aktarılır.Geleneksel sistemlerde yüksek rüzgar şiddetlerinde frenleme sistemi kullanılır ve enerji sönümlenir.Bu sistemde frenleme sistemi olmaksızın enerji aktarımı yöntemi ile vites büyütülerek frenleme sağlanmış olup tüm enerjiden faydalanmış olunur.) Böylece sistem içerde bir vakum oluşturup dışardan hava emmeye başlar. Emilen nemli hava ilk olarak ”hava filtresi”nden geçerek toz ve kirden arındırılır. Daha sonra hava filtresinden geçip condenser’lere ulaşan nemli hava burada yoğunlaşır ve su damlacıkları haline dönüşerek karbon filtresinden geçer. Karbon filtresinden de geçen su en son Su deposunda biriktirilir. Nem ve tozdan arındırılmış ”Kuru” ve ”Serin” hava ise üst taraftan atılır.Su deposunda biriken su, plajda güneşlenen veya denize girenlerin duş alma ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Aynı zamanda Vawtac’da 6 köşe de su sebili bulunmaktadır. Su deposundan bu sebillere gelen su soğutularak içilebilir hale getirilmektedir ve yine bu sebillerin en alt kısmında , suyu açıp kapamalarda boşa akan suyun biriktiği ekstra bir kap bulunmaktadır. Bu kaptaki sudan ise Kedi, Köpek, Kuş gibi mevcut ekosistemde bulunan hayvanlarda faydalanabilmektedir.Ve yine depoda biriken suyun fazlası ise bölgeki yeşil alanların sulanmasındada kullanımaktadır. Jeneratörlerden üretilen elektriğin tümü şehir power substation’larına aktarılırken çok küçük bir kısmı ”condeser su pompası”nda ve ”içme suyu soğutması”nda kullanılmaktadır.

Avusturalya Melbourne şehrinde denizcilik ve özellikle yelken sporu oldukça ilgi görmektedir. Öyleki her yıl Melbourne’de dünya yelkenli olimpiyatları düzenlenmektedir. Proje alanı olan StKilda Harbour’da da birçok yelkenli ve yat bulunmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda Proje alanı sahil kenarı ve bir plaj olması sebebi ile Vawtac tasarımında denizcilikten ve özelliklede yelken tasarımlarından esinlenilmiştir. Özellikle şehir içinden bakıldığında büyük bir yelkenli izlenimi yaratan türbin bıçakları, sahilde adeta bir marina havası estirmektedir.

Vawtac’ın ana gövdesi 500 cm yüksekliğindedir. Rüzgar türbini bıçaklarının yüksekliği ise 1200 cm’dir. Condenser’in su soğutucu boruları ise toprak altı 300 cm derinlikte konumlanmaktadır. Ana gövde ve rüzgar türbini bıçak çarklarının çapı 600 cm’dir. Serinleme ve seyir kulesine çıkan yol dahil tüm yapının toplam çapı ise 800 cm’dir. Her biri 50 m² alan kaplayan 8 adet Vawtac’ın toplam kapladığı alan ise 400 m²’dir.

Yapının temeli ve ana gövdesi çelik direk ve bağlantılar ile güçlendirilmiş beton bloktur. Rüzgar türbini bıçakları ise hafif çelik boru kafes üzerine gerilmiş epdm’dir. Seyir ve Serinleme kulesine çıkan strüktür çelik olup, zemini boyalı ahşaptır.

 

               365       X                     2500 L                                 X           8 vawtac          =     7.300.00 L  Water

(days of humid)    (max L/ more than %50 Humid)     (number of VAWTAC)      (annual volume)

 

          365        X                   20 kW            X             8 vawtac            =           1.401,6   mWh 

(days of wind)      ( energy output per day )    (number of VAWTAC)     (energy output per year)

 

Vawtac denize paralel kurulmuş 8 adet dikey rüzgar türbininden oluşmaktadır. Vawtac türbinleri arasındaki mesafe birbirlerinin çalışma verimini etkilemeyecek uzaklıktadır. Bu konumlanma şekli rüzgar türbinlerinin tam verimle çalışmasına olanak sağlarken aynı zamanda Kara-Deniz arasındaki doğal rüzgar sirkülasyonlarınada engel olmamaktadır.

Current wind turbine lerin aksine Vertical axis wind turbine leri daha sessiz çalışmaktadır. Çevreye verdiği gürültü maximum çalışma hızında 45 dB nin altındadır.Bu ses düzeyi Vawtacların mevcut yapılarla arasındaki olan mesafede düşünüldüğünde oldukça düşüktür.

Vertical axis wind turbinlerinin bıçakları Epdm germe sistemi ile oluşturulmuştur. Yumuşak Bıçak formunun üstte daralması ve içe burkulması nedeni ile göçmen kuşlarına zarar verimi en aza indirilmiştir. Hatta rüzgar türbininin rüzgar akımı düşey eksende zeminde gökyüzüne doğru olduğu düşünüldüğünde doğal itme gücü sayesinde kuşları kendisinden uzaklaştırabileceğide öngörülmektedir.

Vertical axis wind türbinleri hiçbir şekilde mevcut ekosisteme kimsayal atık veya gaz salmamaktadır. Aksine, nem yoğuşturma sistemindeki hava filtresi ve condeser sayesinde havayı nem ve tozdan arındırıp, doğaya temiz ve serin hava salmaktadır. Tüm sistem rüzgar enerjisi ile çalışmakta olup, nem yoğunlaştırıcı condeser’in su soğutma sistemi yerin 3 metre altında topraktan sağlanmaktadır.

CATEGORIES:

YOUR COMMENT